Rusia pretendon se do hedh vaksinën anti-koronavirus në tetor: SHBA’të ngritin shqetësime për sigurinë e vaksinës


Rusia thotë se do të hedhë një vaksinë anti-koronavirus në tetor por nuk janë dhënë detaje në lidhje me atë që do të ishte programi i parë i tillë kudo në botë. Agjensitë e huaja të lajmeve cituan Mikhail Murashko ministrin e shëndetësisë për Rusinë duke thënë se institucioni hulumtues i Institutit Gamaleya kishte përfunduar provat klinike të vaksinës dhe dokumentet janë duke u përgatitur për ta regjistruar atë.

Mjekët dhe mësuesit do të vaksinoheshin së pari përpara se injeksione të gjera të shpërndahen tek rusët e tjerë në tetor shtoi Murashko. Reuters duke përmendur burime anonime tha se vaksina e parë e mundshme e Rusisë do të miratohet nga rregullatorët këtë muaj.

Por shpejtësia e vaksinës që po zhvillohet dhe programi i planifikuar kanë ngjallur frikë nga kritikët.
Anthony Fauci zyrtari më i lartë i sëmundjeve infektive të Shteteve të Bashkuara, ngriti shqetësime në lidhje me sigurinë e vaksinave COVID-19 në zhvillim nga Kina dhe Rusia.

Kur u pyet gjatë një seance të kongresit nëse SHBA. mund të përdorte vaksinat kineze ose ruse nëse ata arritën në SHBA, ai tha: “Shpresoj që Kinezët dhe Rusët në të vërtetë po testojnë vaksinën përpara se të testojnë atë në dikë.’’

Por kreu i Fondit rus të investimeve direkte Kirill Dmitriev i cili po financon vaksinën e krahasoi suksesin e Rusisë me lëshimin e Bashkimit Sovjetik të Sputnik 1 satelitit të parë në botë.
“Ashtu siç Sputnik ishte rezultat i shkencëtarëve shumë të talentuar rusë … hulumtimi ynë për vaksinat bazohet në punën e shkencëtarëve të mëdhenj rusë”.

Më shumë se 100 vaksina të mundshme janë duke u zhvilluar në të gjithë botën për të provuar dhe ndaluar pandeminë COVID-19. Të paktën katër janë në prova njerëzore, sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetit.

Baby Boo