Ronaldo apo Messi – cili pritet të jetë më i mirë në Rusia 2018


Dy futbollistët janë përshkruar si më të mirët në gjeneratën e tyre por asnjëherë nuk janë përballur në një Botëror. A do të përballen në Rusi?

Ata janë dy futbollistët më të mirë në historinë e futbollit modern, por vetëm këtë herë mund të përballen në ndonjë fazë të mëvonshme të një turneu të madh në Botëror.

E derisa vitet e 20’ta për ta kanë përfunduar – Messi 30 kurse Ronaldo 33 vjeçar – ndoshta Rusia do të jetë turneu i fundit që të dy të takohen me skuadrat e tyre respektive Kombëtare të paraqiten?

Portali Goal ka shikuar statistikat ndërkombëtare të paraqitjeve të tyre në Botëror dhe ka shikuar se a do të kenë mundësi që ata të përballen këtë verë dhe cili është më i mirë gjatë historisë së tyre të paraqitjeve në këtë garë.

A është përballur në Botëror Ronaldo kundër Messis?

Edhe pse dyshja janë paraqitur në total 35 herë me klubet e tyre respektive, ata asnjëerë nuk janë përballur në një Botëror.

Argjentina ka luajtur miqësore me Portugalinë në nëntor të vitit 2014, megjithatë edhe pse është parë një miqësore më shumë rivalitet, ata janë zëvendësuar në pjesën e parë. Edhe pse Messi ishte lojtar më i mirë atë natë, ishin Portugalia që fitojë më rezultat 1-0 me një gol të vonë të Raphael Guerrriero.

Dallim tjetër është se Ronaldo ka një trofe të fituar me Kombëtare, atë të Euro 2016, kurse Messi ende ka mbetur duarthatë.

Messi humbi finalen e Botërorit më 2014 pasi Gotze shënoi në kohën shtesë, kurse po ashtu humbi dy herë në finale të Copa America dy vite rrest më 2015 dhe 2016 kundër Kilit.

A do të mund të luajnë kundër njëri-tjetrit Messi dhe Ronaldo këtë botëror

Është shumë e mundshme që këto dy Kombëtare të takohen me njëra-tjetrën këtë verë, por jo deri në fazën çerekfinale dhe të dyja duhet të përfundojnë në të njëtën pozitë në grupet e tyre dhe mos të eliminohen në 1/16 e finales.

Për të pasur një çerekfinale në mes të Argjentinës dhe Portugalisë, të dyja duhet të përfundojnë si të dyta në grupet e tyre dhe të mposhtin skuadrat në 1/16.

Por nëse, për shembull, Argjentina përfundon e para në grupin e tyre dhe Portugalia e dyta dhe të dyja fitojnë në ndeshjet e 1/16 dhe në çerekfinale, ato mund të takohen në gjysmëfinale. Kjo mund të ndodh edhe nëse Portugalia përfundon e para dhe Argjentina e dyta, edhe pse ka një short të kundërt.

Të dyja këto Kombëtare kanë skuadra të vështira në grupe. Argjentina është në Grupin D dhe do të përballet me Nigerinë, Kroacinë dhe Islandën.

Portugalia ka punë me Spanjën, Marokon dhe Iranin.

A është ky Botërori i fundit për Ronaldon dhe Messin?

Me shumë mundësi po. Pavarësisht se Ronaldo ka thënë se ai dëshiron të luaj futboll deri në moshën 41 vjeçare, edhe pse fizikisht ai është mirë por mund të përballet me një realitet dhe të pensionohet shumë më shpejt. Tani ai ka 33 vjet. Ai do të këtë katër më shumë në Botërorin e radhës, ka fituar shumë trofe personal si me klube ashtu edhe në nivel të Kombëtareve, duke marrë pesë Topa të Artë. Një trofe që i mungon, është në ndonjë Botëror me Portugalinë edhe pse tani ka fituar një europian.

Messi i bën 31 vjet këtë qershor gjatë kampionatit dhe është mundësia e tij më e mirë që me nëfund të fitojë Botërorin. Argjentina nuk është një skuadër e kompletuar, me Messin që gjithmonë përpiqet por është vetëm një person. Madje po të mos ishte Messi, Argjetina nuk do të ishte kualifikuar as në Botëror.

Ka një debat të madh që Messi duhet ta fitojë vetëm një Botëror që të konsiderohet si njëri ndër lojtarët më të mëdhenj në histori.

Çfarë paraqitjesh ka pasur Messi dhe Ronaldo në Botëroret e mëparshëm?

Messi ka pasur gjithmonë paraqitje më të mirë se Ronaldo në Botëror, por ai ende nuk ka fituar një trofe të rëndësishëm ndërkombëtarë me Argjetninën.

Ronaldo ka arritur të shënojë vetëm tre gola në të gjithë Botëroret deri tani – duke shënuar një gol në çdo kampionat gjatë 12 viteve – derisa Messi ka një statistikë më të mirë sidomos më 2014 kur Argjentina përfundoi e dyta pas Gjermanisë.

Atë vit Messi e mori edhe çmimin “Topi i Artë” – i cili jepet për lojtarin më të mirë të garës nga komiteti i FIFA’s dhe përfaqësuesit e mediave – por nuk arriti ta fitojë Botërorin.

Botërori fillon të enjten më 14 qershor me ndeshjen Rusia – Arabia Saudite, para se Ronaldo të fillojë garën e tij një ditë më vonë kurse Messi të shtunën më 16 shkurt.