fbpx

Rektori i UT-së, Prof. Dr. Vullnet Ameti: Mediha Kuriu-Palloshi mësuesja model për shumë ferma shqiptare

Me dhimbje të thellë pranuam lajmin për ndarjen nga jeta të veteranes së mësuesisë shqiptare në Tetovë, Mediha Kuriu – Palloshi. Në emrin tim personal dhe në emër të Universitetit të Tetovës, i shpreh ngushëllimet më të sinqerta për familjen, miqtë, të afërmit dhe të gjithë ata të cilët e njohën dhe bashkëpunuan ndër vite me të.

Ne stafi drejtues i Universitetit të Tetovës, bashkë me profesorët dhe studentët tanë, i jemi mirënjohës dhe përulemi para guximit të mësueses Mediha Kuriu – Palloshi, e cila në vitin 1950, kur i ishte shpallur luftë analfabetizmit shekullor shqiptar, u bë simbol rezistence si njëra nga mësueset e para në qytetin e Tetovës, që theu prapambeturinë e trashëguar ndër gjenerata, sepse ishte e vështirë në atë kohë që një femër të ushtronte profesionin e mësuesisë.

Guximi i saj u bë model për shumë femra shqiptare të trevave tona. Shumë nxënëse të saj ndoqën shembullin e mësueses së tyre duke vazhduar arsimimin dhe sot në Tetovë kemi shumë femra, të cilat kanë ndërtuar profilet e tyre në profesione të ndryshme.
Qoftë i përjetshëm kujtimi për mësuesen Mediha Kuriu – Palloshi.
Prof. Dr. Vullnet Ameti
Rektori i Universitetit të Tetovës

Përmbajtjet që i merr PaCensurë nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Pa Censurë botohet në www.pacensure.com dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.