Reagim: nga rinia dhe studentët e Kërçovës ndaj diskriminimit në konkursin e shpallur në ISHP në Kërçovë

Te nderuar #Qytetar te Republikes #Diskriminuese te Maqedonis te nderuar #Student,te nderuar #Prinder,te nderuar #Mergimtar,te nderua #vllezer dhe #motera,me keqardhje te thell ju paraqesim Diskriminimin qe u behet kuadrove,studenteve tane qe me mund dhe sakrific kan kryer me sukses studimet e qe kur vjen momenti per tu punesuar pushteti aktual ben padrejtesi dhe diskriminim,qe mund ta shihni me posht te paraqitur ne foto ne konkursin e shpallur ne spitalin e Kerçoves…

Kandidati me 64 pike nominohet❌
Punesohet kandidati me 55 pike ✔
Kandidati me dy fakultet te kryera njekohesisht Mjeksin dhe Juridikun qe eshte ne list e para dhe me maksimumin e pikeve largohet nga lista…
Ja pse vdesin pacientet, te afermit tan,ja pse shendetsia ne RM,eshte ne ket nivel qe chdo kush nga ju ka pasur rastin te shohe dhe perjetoj se si trajtohen te smurit…
Kjo dukuri vjen si pasoj e ktyre diskriminimeve qe ndodhin,besoj qe chdo kush nga ju ket e ka vrejtur,e ka perjetuar me te afermit e tyre dhe e sheh qart dita-dites….

Ja pse ka ardh deri te migrimi…
Shikoni se si pushteti diskriminon dhe debon rinin nga ky vend…
Kjo eshte mjerim,kjo eshte mekat,kto qe bejn ket diskriminim jan te pa shpirt kto nuk besojn Zot…

Te nderuar #Student mundi juaj do te kompenzohet ne ket menyr…
Rruga juaj pas studimeve do te jet gurbeti…

Ky pushtet qe ne e mbajm 17 vite na vret dhe na debon luan me djersen dhe hakun ton…
O ju qe beni ket padrejtesi na tregoni a perseri duhet te heshtim,edhe nga kjo qe po beni perseri sduhet ta ngrem zerin…
Po jemi ne dhe familjet tona qe gjithe kto vite lobuam per ju,ua mundesuam qe ju te na udhehiqni,e qe gjeneratat e reja te prosperojn…
Nuk ju votuam qe te na diskriminoni…
Pse e beni ket a mund te na tregoni…?
Ne bem per ju shumechka ne ua mundesuam ate qe ju sot e keni dhe e keni nga ne…
Ju ate na e kompenzoni me dèm dhe diskriminim….

Te nderuar #Prinder ju flijoni per femijet tuaj,ua mundesoni sdudimet me shume mund,ndani kafshaten e gojes per te shkolluar femijet tuaj,por ama, vjen nje moment femijet tuaj diplomojn dhe ju ndjeheni krenar per arritjet e tyre,mirepo pas Diplomimit per ju prinder te nderuar vjen nje realitet i hidhur…
Pas gjithe kesaj sakrifice pushteti diskriminon dhe debon femijet tuaj atje larg ne mergim per ju e gjithe krenaria shendrrohet ne vuajtje dhe merzi…

Te nderuar #Mergimtar ne qe jemi ketu posacherisht studentet tash arrijme qe te ju kuptojn se pse keni qen te detyruar te migroni,tash me kuptojm se kush ka qen faktori qe ju ka debuar nga vendjindja dhe memedheu….
Andaj me posht mund te shihni qart dhe dukshem se chka ndodhe ne ket Shtet dhe nga ky pushtet….

Deri kur keshtu,na debuat,na diskriminuat…?

Baby Boo