Pse ju mpihen krahët kur flini?


Shumica prej nesh e kanë përjetuar momentin e zgjimit në mes të natës, vetëm për të kuptuar se krahu ose dora jonë është mpirë ose “ka fjetur”.
Ndonjëherë, gjithashtu kemi një ndjesi shpimi sikur “kunjat dhe gjilpërat” e vogla të përshkojnë lëkurën tonë. Termi mjekësor për këtë është parestezi, por pse ndodh kjo dhe a është diçka për të cilën duhet të shqetësohemi?

Ne dëshirojmë t’ju ndihmojmë të bëni gjumë të mirë gjatë natës duke siguruar informacion në lidhje me këtë gjendje dhe duke ndarë këshilla se si të shmangni ato mpirjet e bezdisshme. Lexoni deri në fund për të zbuluar se kur mpirja mund të konsiderohet një simptomë serioze mjekësore.

Instituti Kombëtar i Çrregullimeve Neurologjike dhe Goditje në Tru – NIH – thotë se parestezia mund të ndodhë në pjesë të ndryshme të trupit. Ndodh pa paralajmërim dhe normalisht nxitet nga presioni i vazhdueshëm mbi nervat. Parethesia është përgjithësisht e padëmshme kur është e shkurtër, por mund të jetë simptomë e një sëmundjeje themelore kur përjetohet shpesh.
Shkaqet e mundshme të parestezisë:

Pozicioni i gjumit
Fjetja në bark me duart nën trupin tonë, të shtrirë në shpinë me duart nën kokë, ose të flemë në anën tonë dhe të shtrembërojmë krahët janë pozicione të këqija të gjumit që mund të shkaktojnë presion të zgjatur mbi nervat tanë. Këto rezultojnë në një përçarje në qarkullim të gjakut dhe sistemi ynë nervor reagon me një ndjesi shpimi gjilpërash.

Nervi ulnar shkon nga shpatulla në bërryl, dhe është përgjegjës për sigurimin e ndjesisë për duart tona. Dhimbja e kyçit të dorës, një shtrëngim i dobët dhe mpirje në dorë janë simptoma të mundshme të një nervi ulnar të shtypur ose të ngjeshur. Dhimbja zakonisht zhduket vetvetiu, por nëse zgjat më shumë se 2 ditë, është koha për të vizituar mjekun.

Mungesa e vitaminës B12
Vitamina B12 – e cila gjendet natyrshëm në mish, peshk, shpend dhe produkte të qumështit – i mban nervat dhe qelizat e gjakut të shëndetshme. Mungesa e vitaminës B12 në trup mund të shkaktojë probleme nervore, të cilat mund të shfaqen përmes një ndjesie të zvogëluar ose shpimi gjilpërash.

Stresi dhe ankthi
Kur jemi në ankth ose të stresuar, trupi ynë aktivizon përgjigjen e luftës ose fluturimit, ku hormonet e stresit lëshohen në pikat e synuara, në mënyrë që të përmirësojmë aftësinë tonë për t’u marrë me kërcënimin e perceptuar. Ky reagim fiziologjik përfshin përcjelljen e rrjedhjes së gjakut në pjesë të tjera të trupit që janë më jetike për mbijetesën tonë. Rënia e qarkullimit në zona të caktuara shkakton ndjenjën e gjilpërave.
Stresi gjithashtu mund të shkaktojë tension në muskuj, gjë që mund të rezultojë në dhimbje shpimi gjilpërash.

Kushtet themelore mjekësore
Parestezia kronike mund të jetë gjithashtu simptomë e një gjendjeje mjekësore që po prek sistemin nervor të trupit. Nëse mpirja shoqërohet me dobësi të muskujve ose simptoma të tjera, është mirë që menjëherë të vizitoni mjekun.

Si të shmangni ose minimizoni parestezinë:
Zgjoje krahun
Ndjesia e krahut zakonisht kthehet sapo të hiqet presioni, por shtrëngimi i dorës mund të ndihmojë në rritjen e rrjedhjes së gjakut.
Gjithashtu mund t’i shtrini krahët lart, të tundni kokën anash dhe të lëvizni supet lart e poshtë për të liruar tensionin në qafë dhe nervat.

Përmirësoni pozicionin e gjumit
Vendosni krahët dhe duart siç duhet, dhe shmangni palosjen e tyre nën trup. Mundohuni të mbani kyçet e dorës drejt për të siguruar rrjedhjen e qetë të gjakut. Flini me krahët anash, në vend që t’i ngrini mbi kokë, për të parandaluar ndërprerjen e qarkullimit të gjakut drejt duarve.
Shmangni pozicionin e fetusit, pasi krahët dhe bërrylat e përkulur mund të bëjnë presion mbi nervat.

Përdorni një mbështjellës dore ose peshqir gjatë gjumit
Mbështjellëset ose lidhëset ndihmojnë në mbajtjen e kyçeve të dorës drejt, kështu që nuk do të shqetësoheni për përkuljen e tyre gjatë gjumit. Gjithashtu mund të mbështillni një peshqir rreth bërrylit dhe ta siguroni me një fashë, për të parandaluar palosjen e tij.

Ndiqni një mënyrë jetese të shëndetshme
Ushtrimet e rregullta përmirësojnë shëndetin tonë të përgjithshëm kardiovaskular dhe ndihmojnë në qarkullimin e gjakut. Zakonet e mira të ngrënies gjithashtu mund të na ndihmojnë të shmangim mungesat e vitaminave dhe të minimizojmë dhimbjet nervore.

Kërkoni trajtim për problemet mjekësore
Për simptoma të rënda ose kronike, konsultohuni me mjekun për të konfirmuar nëse mpirja ose ndjesia me gjemba është shkaktuar nga një gjendje mjekësore ekzistuese dhe për të diskutuar trajtimin ose mjekimin e duhur.

Kini kujdes për shenjat paralajmëruese që kërkojnë vëmendje të menjëhershme
Mpirja e papritur mund të jetë gjithashtu shenjë e goditjes në tru, kështu që nëse parestezia shoqërohet me marramendje, paralizë, vështirësi në të folur, humbje të ekuilibrit dhe dhimbje koke të rëndë, kërkoni ndihmë urgjente.