Presidenti Thaçi i uron në turqisht Erdoganit fitoren!


Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka zgjedhur që të tregojë afërsinë që ka me Erdoganin në urimin për fitoren e sotme në zgjedhje.

Baby Boo

Thaçi përveç që ka përmendur se të dyja shtetet janë aleatë, ai urimin presidentit turk ia ka shkruar edhe në turqisht, shkruan gazetametro.net

”Urime Kryetarit të #Turkey @RT_Erdogan – tebrik ederi. Presim bashkëpunimin tonë të mirë të vazhdueshëm mes Kosovës dhe Turqisë. Dy vende janë aleatë strategjikë”, ka shkruar presidenti kosovar.

Ndërkohë, para tij edhe kryeministri shqiptar Edi Rama e shprehu ‘dashurinë’ që ka ndaj presidentit të rizgjedhur turk. Rama e telefonoi i pari, duke u bërë urimi i parë pas zgjedhjes së Erdogan.

Ndryshe, Erdogan arriti një fitore në zgjedhjet presidenciale dhe ato parlamentare, mirëpo për këto të fundit nuk mund të jetë tërësisht i kënaqur pasi kishte shkuar në zgjedhje të parakohshme me shpresën që do të arrinte mbi 60%, por në fund ai mori vetëm 53%.