Polonia thotë se Bjellorusia vazhdon të sjellë emigrantë në kufirin e saj!


Polonia akuzoi Bjellorusinë se po vazhdon të transportojë emigrantë në kufirin e saj, pavarësisht se ka pastruar kampet afër kufirit në fillim të kësaj jave, ndërsa kryeministri i vendit filloi një turne në shtetet baltike për të kërkuar mbështetje në krizë.Evropa akuzon Bjellorusinë se ka fluturuar me mijëra njerëz nga Lindja e Mesme dhe i shtyn ata të kalojnë në Bashkimin Evropian, i cili ka qenë në mosmarrëveshje me presidentin bjellorus, Alexander Lukashenko që nga zgjedhjet e diskutueshme të vitit të kaluar.Minsku, i cili mohon nxitjen e krizës, spastroi një kamp emigrantësh pranë kufirit të enjten dhe filloi të riatdhesojë disa njerëz në Irak, në një ndryshim të dukshëm në rrugën e konfliktit që është rritur në një konfrontim të madh Lindje-Perëndim.

Megjithatë, Polonia thotë se Minsk vazhdon të transportojë qindra emigrantë në kufi, ku rreth 10 emigrantë besohet se kanë vdekur si pasojë e dimrit të ftohtë.“Të shtunën … një grup prej rreth 100 të huajsh shumë agresivë, të sjellë në kufi nga ushtarakët bjellorusë, u përpoqën të hynin me forcë në Poloni. Shërbimet (polake) penguan kalimin,” tha roja kufitare në Twitter të dielën.Kishte pasur 208 përpjekje nga emigrantët për të hyrë me forcë në Poloni nga Bjellorusia të shtunën, tha roja kufitare.Lituania fqinje tha se 44 emigrantë u ndaluan të hynin të shtunën, numri më i ulët në një javë.

Një duzinë migrantësh nga Iraku, duke folur me portalin lituanez të lajmeve DELFI mbi kufirin me Bjellorusinë të shtunën, thanë se ata u sollën me forcë atje me kamionë ushtarakë nga zyrtarë bjellorusë, të cilët shpërfillën dëshirën e tyre për t’u kthyer në Irak.Kryeministri i Polonisë Mateusz Morawiecki vizitoi Estoninë të dielën në mëngjes për të diskutuar krizën me homologen e tij Kaja Kallas. Ai do të udhëtojë në Lituani dhe Letoni më vonë gjatë ditës.

“Sot, në kufirin lindor të Polonisë, kemi të bëjmë me një lloj të ri lufte, një luftë në të cilën migrantët janë armë, në të cilën dezinformimi është një armë, një luftë hibride,” tha Morawiecki, duke shtuar se sanksionet e mëtejshme ekonomike kundër Minskut po diskutoheshin. .Një sondazh nga SW Research i publikuar nga e përditshmja Rzeczpospolita të dielën tregoi se 55.1% e polakëve janë të shqetësuar se kriza në kufi mund të përshkallëzohet në një konflikt të rregullt të ar*matosur.Megjithatë, qindra njerëz morën pjesë në protesta në Varshavë dhe afër kufirit të Bjellorusisë të shtunën për të kërkuar ndihmë për emigrantët.

Baby Boo