Personalitetet e famshme që u konvertuan në Islam

Për të famshmit hollywudian, të gjithë e dimë se çfarë sillet rreth tyre. E dimë madje për dhëmbët e tyre se a janë të vërtetë apo të mbuluar, a kanë pasur kirurgji plastike dhe sa herë kanë bërë këto ndërhyrje, ku i kalojnë pushimet dhe në cilën shkollë i dërgojnë fëmijët e tyre.

Por ju ndoshta do të ndiheshit të tronditur nëse do të zbulonit diçka të re në lidhje me të famshmit tonë, megjithatë juve do të habiteni kur të shikoni këta të famshëm të cilët aktualisht janë myslimanë.

Mike Tyson – është i njohur për shumë gjëra të mëdha botërore, si boksier kampion, i ashpër, të paturit e një tatuazhi të pazakontë në fytyrë dhe që mbanë një kafshë tigër. Megjithatë fansat e tij nuk e dinë se ky njeri me peshë të rëndë u konvertua në Islam në vitin 1992, kur ai ishte burgosur nën akuzat për përdhunim.

Jemima Khan – një modele e mrekullueshme britanike, e cila u konvertua në Islam para se të martohej me të dashurin e saj pakistanez Imran Khan. Por edhe pse çifti janë ndarë përfundimisht Jemima mbetet një myslimane.

Jermaine Jackson – është ndoshta më pak i njohur nga vëllezërit dhe motrat Jackson, e kjo është arsyeja, ai u konvertua në Islam në vitin 1989 pas një udhëtimi në Bahrein. Ai përfundoi duke u martuar me një grua afgane duke përqafuar kështu besimin e tij mysliman edhe më tutje.

Busta Rhymes – një reper i njohur i cili u konvertua në Islam por kjo mori vetëm një grim të ujit të nxehtë me myslimanët britanikë dhe amerikanë, kur ai lansoi këngën e quajtur “Arab Money”, ngase një Dj në Mbretërinë e Bashkuar u shkarkua pasi kishte dëgjuar këtë këngë në radio.

Mohammed Ali – i lindur në Cssius Clay, kjo legjendë ishte nga amerikanët e parë që ndonjëherë u identifikuan si të besimit Islam. Vetëm disa ditë para se Aliu do të mposhtte Sonny Liston dhe të bëhej kampion i botës ai u bashkua me ‘’Myslimanët me ngjyrë’’ të udhëhequr nga Malcolm X dhe filluan të jenë më të vëmendshëm ndaj besimit të tyre se në aftësitë e tij të boksit.

Baby Boo