Për herë të parë të infektuar me Koronavirus ka më shumë jashtë Kinës se në Kinë!

Koronavirusi i ri është përhapur në 40 vende të botës dhe është përhapur në të gjitha kontinentet përveç Antarktidës. Deri më tani, të paktën 2.800 njerëz, shumica e tyre në Kinë, kanë vdekur nga koronavirusi i ri, Kovid-19.

Sigma Doors

Ka më shumë se 81,700 raste të infeksionit të raportuara në të gjithë botën, dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë njoftoi mbrëmë se për herë të parë numri i rasteve të raportuara jashtë Kinës ishte më i lartë se në Kinë.

Izraeli është shteti i parë që u kërkon qytetarëve të tij të mos udhëtojnë jashtë vendit nëse nuk u duhet.

Në Itali, ka 400 raste të koronavirusit të ri, numri më i madh në Evropë. Virusi po përhapet në të gjithë Evropën, me rastet e para të raportuara nga Norvegjia, Rumania, Xhorxhia, Danimarka, Greqia.

Shumë vende evropiane po ndërmarrin veprime edhe Italia ka karantifikuar 100,000 njerëz me ndalime udhëtimi.

Irani ka raportuar 193 infeksione dhe 19 vdekje. Virusi është përhapur në Lindjen e Mesme këtë javë, përfshirë Kuvajtin, Bahreinin, Libanin…

Vdekjet jashtë Kinës janë raportuar në Iran (19), Korenë e Jugut (13), Itali (12), Japoni (7), Hong Kong dhe Francë (2), si dhe një në Filipine dhe Tajvan.

Në Kinë janë raportuar 433 raste të reja të koronavirusit, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 78.497, thanë autoritetet. Në Kinë, 29 vdiqën nga virusi dje, numri më i ulët i vdekjeve të koronavirusit që nga 28 janari. Virusi ka vrarë 2.744 njerëz deri më tani në Kinë.

Arabia Saudite ka ndaluar pranimin e haxhilerëve.

Francezi Figaro përfundon se në Francë ka gjashtë raste të reja në 48 orë dhe një të vdekur, duke e bërë të vështirë për të maksimizuar monitorimin, ndërsa raportet e mediave sugjerojnë që koronavirusi i ri ka të ngjarë të paralajmërojë një krizë ekonomike.