Pamje të reja, xhandarët serbë duke patrulluar në territorin e Kosovës


Në Karaçevë të Kamenicës, sot u panë pjestarë të xhandarmërisë serbe, e për këtë ka pasur reagime të shumta.

Tani kanë dalë edhe pamjë të reja ku shihen pjestarë të tyre duke patrulluar në territorin e Kosovës, shkruan Indeksonline.

Kryetari i Kamenicës, Qëndron Kastrati ka reaguar ku tha se kjo gjë është shqetësuese, e madje i ka shkrkuar edhe letër zyrtare Thaçit, Hotit, Qunit e Veliut.

Indeksonline ka kontaktuar edhe me Policinë e Kosovës, ku thonë se njësitet policore kanë reaguar duke shkuar dhe patrulluar tek vendi ku është raportuar rasti.

“Pas raportimit të një informacioni nga Karaçeva e Kamenicës, njësitet policore kufitare kanë reaguar menjëherë duke shkuar dhe patrulluar tek vendi ku është raportuar rasti. Njësitet policore nuk kanë hasur në atë lokacion ndonjë njësi apo siç është informuar për ushtri të Serbisë. Njësitet policore kanë bërë shikimin e vendit sipas koordinatave si dhe kanë bërë patrullime dhe vëzhgime në atë zonë. Po ashtu është njoftuar edhe KFOR-i, pasi që mandatin e sigurisë së zonës së kufirit me Serbinë, ende e ka KFOR-i”, thuhet në përgjigjen e Policisë./Indeksonline/

Baby Boo