OBSH: Valë e re e koronavirusit në Evropë, në rast se nuk qëndrojmë të disiplinuar

People wearing face masks wait to receive a coronavirus vaccine at a COVID-19 vaccination center in Jerusalem, Monday, Jan. 4, 2021. (AP Photo/Oded Balilty)

Kreu i OBSH-së në Evropë, Hans Kluge, ka bërë paralajmërime “për një valë të re të koronavirusit në Evropë, në rast se nuk qëndrojmë të disiplinuar”.
Ai ka përmendur përhapjen e variantit Delta, si dhe rritje të udhëtimeve, po ashtu edhe lehtësimin e masave kufizuese.

Portugalia regjistroi gjatë ditës së djeshme numrin e saj më të lartë të infeksioneve ditore që nga muaji shkurt.
Rritje të rasteve po ashtu ka raportuar edhe Mbretëria e Bashkuar, derisa bëhet e ditur se të mërkurën regjistroi 26 mijë raste të reja dhe vlerësohet të jetë shifra më e lartë që nga 29 janari./