Ndjekje si në filma, kapet skafi me 2 ton drogë në Itali, arrestohen 2 shqiptarë

Dy shqiptarë janë vënë në pranga, ndërsa janë sekuestruar 2 ton marijuanë pranë brigjeve të Vieste në Itali.

Baby Boo

Mediat italianë shkruajnë se operacioni u zhvillua nga Guardia di Finanza dhe rezultati ishte bllokimi i një skafi me 2 ton marijuanë, ndërsa në pranga përfunduan dy shqiptarë.

Gjithçka nisi në mëngjes, kur u sinjalizua se një gomone po vinte nga Shqipëria drejt brigjeve italiane. Menjëherë nisën kërkimet në det, motoskafët e rojës detare si edhe një helikopter u vunë në ndjekje të gomones e cila po afrohej në brigjet italiane në afërsi të Viestes.

Mediat italiane shkruajnë se dyshohet se droga ishte nisur nga brigjet shqiptare, por ende nuk ka një konfirmim.