Mrekulli, foshnja i mbijeton 25 goditjeve në zemër brenda një dite të vetme


Një foshnje 9 muajshe i ka habitur të gjithë pasi i mbijetoi 25 goditjeve në zemër brenda një dite të vetme.

Theo Fry, tani 19 muajsh, ka pasur gjithsej 30 arreste kardiake dhe iu është nënshtruar 17 operacioneve gjatë vitit të parë të lindjes.

Ai u dërgua në spitalin Alder Hey në Liverpool pas helmimit në gjak dhe të gjithë prisnin që të vdiste.

Foshnja u diagnostikua me një hark të ndërprerë të aortës, që do të thotë se zemra e tij, e cila gjithashtu kishte dy vrima, nuk mund të pomponte gjakun në trupin e tij.

Megjithatë Theo i guximshëm luftoi për jetën dhe për habinë e mjekëve mbijetoi. Por gjithçka u kthye në tmerr kur simptomat iu kthyen papritmas. Nëna e tij, Fauve Syers shpjegoi se Theo ishte duke fjetur kur papritur u kthye në ngjyrë blu dhe gri.

Ai u dërgua në spial dhe prindërve të vogëlushit iu tha se djali i tyre ishte në gjendje kritike për jetën. Foshnja pësoi dështim të zemrës dhe iu duhej të bënte operacion urgjent ose do të vdiste.

Gjatë Krishtlindjeve, Theo pësoi dy sulme të tjera në zemër dhe para natës së 31 janarit, ai pësoi 25 goditje në zemër brenda 24 orëve.

Gjatë ndërhyrjes mjeku zbuloi problemin e vogëlushit, që qëndonte në barkushen e majtë. Një vit më vonë, pas operacioni, Theo është një fëmijë i buzëqeshur dhe i shëndetshëm.

 

Baby Boo