‘Mos kini frikë nga virusi’: Familjet e viktimave të COVID-19 kritikojnë minimizimin e diagnozës nga presidenti

Disa orë para se të lirohej nga një qëndrim në spital për diagnozën e tij të koronavirusit të hënën, Presidenti Trump shkroi në Tëitter mendimet e tij mbi pandeminë që vrau mbi 210,000 amerikanë, duke thënë, “Mos ki frikë”. Në Twitter, mbështetësit e presidentit vlerësuan forcën e tij dhe përshëndetën mesazhin e tij, duke e quajtur atë “Presidenti ynë i dashur”.

Baby Boo

Por për shumë familje që kanë humbur të dashurit e tyre në betejën me koronavirusit, përgjigja ishte krejtësisht tjetër. Shumë prej tyre e panë këtë mesazh si diçka që mund ta përkeqësonte situatën. Brian Walter, një punëtor tranziti në New York City, i cili humbi babanë e tij nga virusi, i tha ABC Neës në një deklaratë se këshillat e Trump për njerëzit të mos kishin frikë se koronavirusi “dhemb”.

“Kjo më bën të shqetësohem për të gjitha familjet që do të përjetojnë ende humbjen e një të dashur, sepse presidenti ynë refuzon ta marrë seriozisht këtë pandemi,” tha ai. Walter është një anëtar i rrjetit të mbijetuarve dhe grupit të avokimit COVID Survivors for Change, i cili ka qenë duke dokumentuar atë që pandemia ka lënë për miliona amerikanë. Të dielën, grupi instaloi 20,000 karrige bosh në lëndinë përballë Shtëpisë së Bardhë për të simbolizuar vdekjet nga koronavirusi.

Chris Kocher, drejtori ekzekutiv i COVID Survivors for Change, tha në një deklaratë se ai u befasua nga cicërima e Trump, duke pasur parasysh se ai kishte kujdesin dhe trajtimin më të mirë shëndetësor në botë – një luks që shumica e pacientëve me koronavirus nuk e kanë.

Mjekët e Trump i thanë shtypit se atij iu dha disa ilaçe, duke përfshirë një koktej antitrupash, remdesivir dhe steroid. “Për transportuesit e gjatë që jetojnë me simptoma të COVID-19 për muaj me radhë, ky virus është tmerrues. Trump nuk i intereson dhe ai ende nuk e ndjen atë që kalojnë familjarët’’, ha Kocher në një deklaratë. Susan R. Bailey, presidentja e Shoqatës Amerikane të Mjekëve, u bëri thirrje Amerikanëve që të vazhdonin t’u kushtonin vëmendje paralajmërimeve nga mjekët dhe ekspertët e shëndetit.