Mickoski: Qeveria po i gënjen punëtorët e Eurokompozit


Lideri i partisë opozitare OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski, nëpërmjet rrjetit social Facebook ka akuzuar qeverinë për mashtrim ndaj punëtorëve të kompanisë Eurokompozit, njofton Telegrafi Maqedoni.

“Më 24 tetor të vitit 2017, kryeministri Zaev u takua me punonjësit e Eurokompozit në Prilep. Ai u premtoi atyre pagesë të borxheve dhe një zgjidhje të përhershme të problemit me statusin e kësaj kompanie. Muajt kalojnë, pagat përsëri vonohen dhe zgjidhja është larg. 3 qershor 2018, përsëri një shpresë e re për gati 300 punonjës, zv. kryeministri Koço Angjushev tha se ka investitorë të interesuar për Eurokompozit dhe Kolska. 5 muaj pas këtij premtimi nuk asnjë investitor për ndonjë nga këto kompani dhe të punësuarit janë thellësisht të zhytur në zhgënjim, e krijuar nga kjo qeveri paaftë. Nëntor i vitit 2018-të, realiteti është dhimbshëm, punonjësit e Eurokompozit u kthyen në shtëpi, ndërsa objektet kanë ngelur pa energji elektrike. Premtimet e qeverisë mbetën prova të turpshme për një nga shumë gënjeshtrat e kësaj qeverie”, shkruan Mickoski./Telegrafi/

Baby Boo