Merkel telefonon kryeministrat Zaev e Tsipras

epa06340824 German Chancellor Angela Merkel of the Christian Democratic Union (CDU) during the beginning of a parliamentary group meeting in Berlin, Germany, 20 November 2017. Despite the failing of the explanatory talks between the Christian Democratic Union (CDU), the Christian Social Union (CSU), the Greens and the Free Democratic Party (FDP) to form the next government after the general elections in September, media report, that Angela Merkel is ready for another round as candidate for chancellor. EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Kancelajra gjermane Angela Merkel ka komunikuar mbrëmë me Kryeministrat Zaev e Tsipras, bën të ditur Deutsche Welle (DW).

Nga Berlini konfirmojnë se kancelarja ka telefonuar të dy kryeministrat, duke mos dhënë detaje plotësuese se çfarë është biseduar.

Ky komunikim vjen vetëm pak ditë pas Samitit të Sofjet, ku u takuan Zaevi dhe Tsipras, nga ku doli lajmi se ka një propozim të pranueshëm për të dy palët dhe ai është Maqedonia Ilindenase.

Pas kësaj, erdhi konfirmimi grek që emri duhet të ketë përmbajtje gjeografike ose kohore.

Baby Boo