Merkel pas takimit me Kurtin dhe Vuçiqin: “Biseduam për zgjidhjen e problemit, ka një përparim të vogël”

German Chancellor Angela Merkel addresses a press conference following talks via video conference with Germany's state premiers on coronavirus restrictions at the Chancellery in Berlin on December 13, 2020. - Shops selling non-essential goods, hair-salons and schools in Germany will close from December 16, 2020, Chancellor Angela Merkel said, to halt an "exponential growth" in new coronavirus infections in Europe's biggest economy. (Photo by Bernd von Jutrczenka / POOL / AFP)

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel foli për takimin që e pati me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në të cilin mori pjesë së bashku me presidentin francez, Emmanuel Macron.
Merkel tha se bisedoi me Kurtin dhe Vuçiqin për zgjidhjen e problemit, duke theksuar se Procesi i Berlinit pati efekt pozitiv në bashkëpunimin rajonal në Ballkan.

“Është e vështirë, por ka një përparim të vogël”, u shpreh Merkel.
“Unë nuk e kam mbështetur idenë për t’ua dhënë vendeve të Ballkanit Perëndimor një datë të caktuar për pranimin e tyre në Bashkimin Evropian”, tha Merkel në samitin BE-Ballkan Perëndimor në Bërdo të Sllovenisë.
“Unë me të vërtetë nuk besoj në caktimin e një date, por besoj në përmbushjen e premtimeve tona. Pasi të përmbushen kushtet, pranimi mund të realizohet”, u tha Merkel gazetarëve pas samitit.