Mehmedi njofton pensionimin nga Zvicra

Admir Mehmedi ka njoftuar pensionimin nga përfaqësuesja e Zvicrës. Futbollisti shqiptar ka thënë se ndihet krenar që ka veshur fanelën e helvetikëve, por që ndjen se është momenti i përshtatshëm për dorëheqje.

Baby Boo

Mehmedi ka veçuar dy ndeshje që s’do t’i harrojë kurrë më Zvicrën. Të parën nga viti 2011 në barazimin 2-2 me Anglinë dhe këtë të fundit ndaj Francës ku ai ka realizuar njërin nga penalltitë që i sollën kualifikimin historik Zvicrës.

“Këtë fanellë e kam veshur me krenari dhe nder. Unë jam mirënjohës për çdo ditë të vetme në karrierën time të ekipit kombëtar.
Dorëheqja është gjithçka, por e lehtë për mua. Megjithatë, kohët e fundit, dëmtimet e ndryshme më kishin ngadalësuar. Kështu që vendosa të përqendrohem në klubin tim VfL Wolfsburg në të ardhmen. Përveç kësaj, unë do të jem në gjendje të kaloj më shumë kohë me familjen time në rritje.
Në lidhje me ekipin kombëtar të Zvicrës, falënderimet e mia të veçanta shkojnë për trajnerin Ottmar Hitzfeld, i cili bëri të mundur debutimin tim. Falënderoj edhe Vlado Petkovic, të gjithë shokët e ekipit dhe anëtarët e stafit, tifozët dhe miqtë e panumërt dhe sigurisht familjen time. Ata të gjithë besuan në mua dhe gjithmonë më mbështetën” shkruan Mehmedi në njoftimin zyrtar.