Mbi 500 persona të helmuar nga ushqimi i Mc Donald’s |FOTO

Numri i personave që janë infektuar nga parazitë mikroskopik të quajtur “cyclospora “, ka arritur në 507, thanë zyrtarët federalë shëndetësorë të enjten. Të gjitha këto u konfirmuan me teste laboratorike dhe vijnë nga ushqimi i Mc Donald’s. Njëzet e katër prej tyre janë shtruar në spital.

Autoritetet shëndetësore, thanë se ata të cilët kanë ngrënë sallatat prej gjysmës së muajt Majit deri me datën 21 korrik, mund ta kenë infeksionin, transmeton Gazetametro.net.

Sëmundjet janë raportuar në 16 shtete. Shtete janë Connecticut, Florida, Ioëa, Illinois, Indiana, Kentaki, Miçigan, Minesota, Misuri, Nebraska, Ohio, Dakota e Jugut, Tennessee, Virginia, Ëisconsin dhe Nju Jork.

“Provat epidemiologjike tregojnë se sallatat e blera nga restorantet e McDonald’s janë një burim i mundshëm i këtyre infeksioneve. Hetimi është në vazhdim dhe FDA po punon për të përcaktuar burimet e përbërësve që ishin të përbashkët për sallatat që shërbenin në McDonald’s”, tha CDC.

Paraziti i ciclosporës shkakton sëmundje të zorrëve tek njerëzit që konsumojnë ushqim ose ujë të kontaminuar. Simptomat mund të fillojnë një javë ose më shumë pas konsumimit të parazitit. Ato përfshijnë diarre dhe lëvizje të shpeshta, nganjëherë shpërthyese, të zorrëve, sipas CDC.

Ata që janë të infektuar mund të përjetojnë humbje të oreksit, humbje peshe, dhimbje stomaku apo dhimbje, nauze, gaz dhe lodhje. Mund të ndodhë edhe të vjella, dhimbje koke, ethe, dhimbje të trupit dhe simptoma të ngjashme me gripin.

Sëmundja mund të zgjasë nga disa ditë në disa muaj, dhe pacientët mund të ndihen më mirë, por pastaj të keqësohen përsëri. Pacientët mund të trajtohen me antibiotikë./Gazetametro.net

Baby Boo