fbpx

Maqedoni, qytetarët nuk ju besojnë institucioneve

Besimi i qytetarëve tek institucionet shtetërore po zvogëlohet – tregojnë rezultatet e sondazhit që ka zbatuar qendra Analitika.

Të dhënat tregojnë se besim më të ulët ka në gjyqësi, ndërsa vetëm gjysma e qytetarëve kanë besim te policia dhe arsimi.

“Shifrat e besimit në polici janë të tmerrshme, dhe është e nevojshme punë e madhe që të kthehet besimi i qytetarëve”, thotë profesori universitar Trpe Stojanovski, transmeton Telegrafi.

Sipas tij, për ky proces është i rëndësishëm edhe pse është i gjatë.

Të dhënat e sondazhit thonë se është e nevojshme de-politizimi i menjëhershëm i policisë, ndërsa lufta kundër korrupsionit duhet të jetë prioritet kryesor për Qeverinë.

Në të kundërtën, siç thonë nga Analitika, besimi i qytetarëve do të zvogëlohet edhe më tej.

Përmbajtjet që i merr PaCensurë nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Pa Censurë botohet në www.pacensure.com dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.