Makinat elektrike po bëhen më të lira

Electric vehicle changing on street parking with graphical user interface, Future EV car concept

Pavarësisht rritjes së kostove të baterive, kompanitë e automjeteve po nxjerrin në treg automjete elektrike më të përballueshme. Javën e kaluar, General Motors zbuloi Chevrolet Equinox EV e ardhshëm, një SUV i vogël me një çmim fillestar prej rreth 30,000 dollarë (29,500 €) dhe një distancë prej 400 km për karikim.

Chevrolet Equinox EV
Megjithëse çmimi i saktë i Equinox EV nuk do të zbulohet derisa të dalë në shitje vitin e ardhshëm, ai pritet të jetë dukshëm më i lirë se mesatarja aktuale prej rreth 65,000 dollarë (64,000 €). Arritja e një çmimi më të ulët pa sakrifikuar ndjeshëm diapazonin është çelësi për t’i bërë blerësit e zakonshëm të kalojnë te automjetet elektrike.

Analistët e industrisë së automjeteve thonë se nëse Equinox përdor me efikasitet hapësirën e brendshme me shumë hapësirë ​​për mallra dhe pasagjerë, dhe nëse stilohet i ngjashëm me SUV-të e vegjël aktualë me gaz, ai duhet të jetë i popullarizuar në mesin e blerësve.

Equinox EV është vetëm pak më i shtrenjtë se SUV.
Një EV 30,000 dollarë (29,500 €) është pak më e lartë se çmimi i një SUV të vogël të krahasueshëm me gaz. Toyota RAV4, automjeti më i shitur në SHBA që nuk është një kamionçinë, fillon me pak më shumë se 28,000 dollarë (27,500 €). Rreth 20% e të gjitha automjeteve të reja të shitura në SHBA janë SUV kompakte.

“Është një mjet i përsosur për shumë përdorues të ndryshëm, pavarësisht nëse është një familje e vogël, ndoshta një fole bosh,” ka thënë Jeff Schuster për euronews, president i parashikimeve globale për LMC Automotive, një firmë konsulence në zonën e Detroitit.

“Ju keni hapësirë ​​për të transportuar gjërat, por është e lehtë për të vozitur”, shtoi Schuster.
Deri në vitet e fundit, automjetet elektrike ishin ose të shtrenjta dhe synonin blerësit e pasur të luksit, ose më të lira, por me diapazon të kufizuar udhëtimi. Për shembull, një version bazë i Modelit 3 të Tesla-s, modeli me çmimin më të ulët nga marka më e shitur e EV në SHBA, fillon me më shumë se 48,000 dollarë (47,000 euro). Një SUV më i madh, Tesla Model X, fillon me mbi 120,000 dollarë (118,000 €).

Të vetmet EV me çmime fillestare nën 30,000 dollarë (përfshirë transportin) tani janë versionet e Nissan Leaf dhe Chevrolet Bolt. Të dyja janë më të vogla se një SUV tipik kompakt me energji gazi. Mini Cooper Electric, Mazda MX30 dhe Hyundai Kona Electric janë në 30,000 dollarë, sipas shitësit amerikan të makinave me pakicë Edmunds.

Ndërkaq llojet e tjera si, Niro EV i Kia, Ioniq 5 i Hyundai, kamionçinë F-150 Lightning i Fordit, Volkswagen ID.4, Kia EV6, Toyota b24x, Ford’s Mustang Mach E, Audi Q4 e-tron, Subaru Solterra, Polestar 2, dhe Tesla të gjitha kanë çmime fillestare në 40,000 dollarë.

Pse automjetet elektrike janë më të shtrenjta se makinat me gaz?
GM mund ta ketë të vështirë të mbajë çmimin Equinox rreth 30,000 dollarë, kryesisht për shkak se mineralet si litiumi, bakri, kobalti dhe nikeli, komponentët kryesorë të baterive EV janë rritur me shpejtësi. Kjo është për shkak të një numri të kufizuar minierash dhe rritjes së kërkesës pasi pothuajse të gjithë prodhuesit e automjeteve prezantojnë makina të reja EV.

Ivan Drury, drejtor i njohurive për Edmunds, ka thënë se edhe nëse GM është në gjendje të mbajë çmimin fillestar të Equinox rreth 30,000 dollarë, kërkesa ka të ngjarë të jetë mjaft e lartë që kompania të fokusohet në versione me çmime më të larta.

Dhe disa tregtarë kanë shënuar EV përtej çmimit të rekomanduar të shitjes me pakicë për shkak të kërkesës së lartë. Në gjysmën e parë të vitit, shitjet e automjeteve elektrike në SHBA u rritën 68% nga e njëjta periudhë e një viti më parë, në afro 313,000.

Kreditë tatimore në SHBA mund t’i bëjnë EV-të më të përballueshme
Disa automjete elektrike mund të bëhen shumë më lirë edhe në SHBA, me kredi tatimore federale deri në 7,500 dollarë (7,400 €), duke filluar nga viti i ardhshëm si pjesë e Aktit të Reduktimit të Inflacionit. Por përmbushja e kërkesave federale mund të jetë e vështirë.

Automjetet dhe bateritë duhet të montohen në Amerikën e Veriut, dhe ligji i ri hap kërkesat që mineralet dhe pjesët e baterive duhet të vijnë nga kontinenti. Shumica e mineraleve si litiumi, një përbërës kyç i baterisë, importohen nga Kina dhe vende të tjera.

Equinox kontrollon kutinë e montimit të Amerikës së Veriut. Do të bëhet në Meksikë. Kompania nuk do të thotë se ku do të prodhohet bateria, por GM ka njoftuar tri fabrika të përbashkëta të baterive në SHBA, duke përfshirë një që funksionon tashmë në Warren, Ohio.Nga aty, GM po punon për plotësimin e kritereve të tjera për marrjen e kreditimit tatimor.

“Ne po punojmë vërtet me rregullat dhe rregulloret tani,” ka treguar Steve Majoros, nënkryetar i marketingut për Chevrolet.
“Ne mendojmë se gjithçka është në rregull, por më shumë detaje do të vijnë për këtë”, përfundoi ai.
Majoros la të kuptohet se mund të duhen disa vite për të përmbushur të gjitha kërkesat e qeverisë për të marrë kredinë e plotë, pasi GM merr më shumë kontroll mbi zinxhirin e saj të furnizimit për pjesët EV.

Baby Boo