Macron ia thotë Netanjahut në sy: “rrëmbimi” i Jerusalemit po vret njerëz!

epaselect epa06787218 French President Emmanuel Macron (C) greets Israeli Prime Minister Netanyahu (L) upon his arrival at the Elysee Palace in Paris, France, 05 June 2018. EPA-EFE/JULIEN DE ROSA

Presidenti francez Emmanuel Macron tha pas takimit me kryeministrin e Izraelit, Benjamin Netanyahu në Paris se Jerusalem është kryeqyteti i dy shteteve, duke shtuar se është shumë e rëndësishme që kjo çështje të jetë pjesë integrale e negociatave mes Palestinës dhe Izraelit.

Sipas vlerësimit të tij, zhvendosja e ambasadës amerikane nga Tel Avivi në Jerusalem ndezi dhunën dhe nuk e ndihmoi procesin e paqes.

“Nëse diçka e tillë që të çon në vdekjen e njerëzve, kjo për mua nuk është lajm i mirë”, ka thënë Macron, duke shtuar se Parisi po ndihmon në zgjidhjen e krizës humanitare në Gaza.

Ndërsa Netanjahu, dheprësisht, ia adresoi dhunën atyre që i quajti “besimtarë radikalë”

Baby Boo