Lufta e Tretë Botërore: Cilat janë gjashtë vendet ku mund të shpërthejë lufta gjatë vitit 2020

Fillimi i Luftës së Tretë Botërore u bë temë në të gjithë globin për vetëm disa ditë, dhe tani me gjendjen e krijuar është rritur edhe më shumë frika se kjo luftë do ndodh brenda këtij viti.

Shqetësimet e Luftës së Parë Botërore u nxitën në mbarë globin pas vdekjes së Gjeneral Majorit Iranian, Qassem Soleimani në një sulm ajror në SHBA në 3 janar. Tani shqetësimet e Luftës Botërore u shfaqën përsëri pasi Kina dërgoi një anije studimi përsëri në zonën ekskluzive ekonomike të Vietnamit. Duke pasur parasysh marrëdhëniet e tensionuara midis vendeve në të gjithë botën, Express.co.uk ka përpiluar një material, se cilat janë pikat ku Lufta e Tretë Botërore ka gjasa të ndodh në vitin 2020.

Por cilat vende në të gjithë globin, kanë të ngjarë të jenë pikënisja e kësaj lufte?

SHBA-Iran

Me 3 janar, SHBA ndërmorri një sulm ajror pas një seri sulmesh të orkestruara në bazat e koalicionit në Irak gjatë muajve të fundit, dhe sulmeve ndaj ambasadës amerikane në Bagdad, dhe të gjitha këto u bënë me urdhër të gjeneralit Qassem Soleimani.

Presidenti amerikan Donald Trump miratoi sulmin ndaj gjeneralit Soleimani duke pretenduar se aksioni ishte ndërmarrë për ta bërë “botën një vend më të sigurt”. Në një deklaratë, Pentagoni tha: “Në drejtimin e Presidentit, ushtria amerikane ka ndërmarrë një veprim vendimtar mbrojtës për të mbrojtur personelin amerikan jashtë vendit duke vrarë Qassem Soleimani.”

Donald Trump ka paralajmëruar se SHBA mund të veprojë “në mënyrë disproporcionale” nëse Irani synon çdo “person ose shënjestër” amerikane në shenjë hakmarrjeje për vrasjen e gjeneralmajor Qassem Soleimani.

Iran-Izrael

Tensionet midis Iranit dhe Izraelit janë shtuar tash e një kohë, edhe pse me intensitet më të ultë. Ish-kombi mbështet grupe anti-Izraele në veçanti në Gaza, Siri dhe Liban, ndërsa Izraeli shpesh sulmon forcat iraniane në të gjithë rajonin. Në përgjithësi, Izraeli është përpjekur të krijojë një koalicion anti-Iran në një nivel diplomatik, ndërsa Irani ka investuar në kultivimin e lidhjeve me milicitë dhe aktorët jo-shtetërorë. Ndërsa mund të jetë e vështirë të pretendosh se këto kombe do të fillojnë në një luftë më të gjerë nëse Irani është i vendosur të nis programin bërthamor, Izraeli mund të zgjedhë të angazhohet në sulme më të gjera që godasin direkt Iranin.

Ky lloj sulmi mund të ketë implikime më të gjera pasi që mund të dëshmojë se është një kërcënim për furnizimet globale të naftës, e cila në mënyrë të pashmangshme do të shkaktonte më shumë kombe të ndërhyjnë.

SHBA-Turqi

Tensionet midis SH.B.A. dhe Turqisë janë rritur gjatë vitit të kaluar, fillimisht si rezultat i dhënies së autorizimit të SHBA për Turqinë për të pastruar kufirin sirian të kurdëve të mbështetur nga SHBA. Sidoqoftë, menjëherë pas kësaj, SHBA kërcënuan Ankaranë me sanksione, duke shkaktuar ngritje të tensioneve. Për më tepër, Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan sugjeroi se ai ka aspirata për Turqinë që mund të përfshijnë armë bërthamore. Si rezultat, gjendja e marrëdhënieve SHBA-Turqi është përkeqësuar, duke shkaktuar frikë për ndikimin e mëvonshëm në aleancën e NATO-s. Presidenti Erdogan është i njohur për pasionin në lidhje me planin e tij i cili mund të detyrojë Uashingtonin dhe Ankaranë në skaj dhe të ketë një rezultat për Rusinë që është një komb fqinj.

Kashmir

Në 10 vitet e fundit, marrëdhëniet midis Indisë dhe Pakistanit janë përkeqësuar, duke i sjellë vendet në prag të luftës. Që prej ndarjes së Indisë Britanike në 1947 dhe krijimit të mëvonshëm të Indisë dhe Pakistanit, të dy vendet janë përfshirë në një numër luftrash, konfliktesh dhe pozicionesh ushtarake të kryqëzuara me periudha harmonie dhe paqeje. Në vitin 2019, Kryeministri Narendra Modi u përpoq të heq autonominë e Kashmir dhe të ndryshojë politikat e qytetarisë brenda pjesës tjetër të Indisë. Këto hapa kanë shkaktuar disa trazira brenda Indisë dhe nxorën në pah tensionet e gjata midis Delhi dhe Islamabad. Tensionet e mëtejshme të brendshme në Indi dhe Pakistan mund të çojnë në Luftën e Tretë Botërore.

Ndërsa kjo nuk ndodh, ajo mund të çojë në sulme terroriste ndërkombëtarisht ose në Kashmir. Presidenti Modi atëherë mund të ndjehet i detyruar të sjellë një konflikt më serioz dhe duke pasur parasysh afërsinë e Kinës, dhe marrëdhënia në rritje midis Delhi dhe Ëashington mund të çojë në implikime më katastrofike ndërkombëtare.

SHBA-Koreja e Veriut

Tensionet themelore mes SHBA’së dhe Koresë Veriore mund të rezultojnë në veprim luftarak. Tensionet midis dy vendeve tani qëndrojnë aq të larta sa në çdo kohë që nga viti 2017, dhe zgjedhjet e afërta të SHBA-së rrezikojnë raportet e mëtejshme.

Administrata e Presidentit Trump duket se shpreson se një marrëveshje me Korenë e Veriut mund të përmirësojë perspektivat e saj elektorale në nëntor. Por Koreja e Veriut ka pak ose aspak interes për ofertën e Trump. Kohët e fundit, Koreja e Veriut premtoi një “dhuratë e Krishtlindjes” duke bërë që SHBA’të të shqetësoheshin nëse do ishte një provë bërthamore ose raketë balistike.

Sidoqoftë, nuk ishte ky rasti, por nëse vendi do të ndërmarrë një provë bërthamore, SH.B.A. mund të detyrohet të ndërhyjë.

Baby Boo