Lajçak: Dyshoj se arrihet një marrëveshje Kosovë-Serbi pa BE-në

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka kërkuar nga krerët institucionalë dhe politikë në Kosovë që të jenë të bashkuar në dialogun me Serbinë.

Baby Boo

Pas takimeve që pati gjatë dy ditëve të fundit, përmes një konference për medie, diplomati sllovak tha se nuk ka marrë asnjë ftesë për iniciativën e 27 qershorit për rifillim të dialogut në Uashington.

Ai tha se ka biseduar me kryeministrin Hoti që ai të udhëheq dialogun. Sipas tij, e ardhmja e Kosovës është në Evropë, derisa i ka quajtur spekulime gjitha raportimet për shkëmbim territoreve.
Ndonëse po qëndron prej tre ditësh në Kosovë, Lajçak nuk dha data për rifillim të dialogut në Bruksel. Këtë tha se do të bëjë të ditur pas vizitës në Serbi.

“Jam i gatshëm dhe i përkushtuar që të rifillojmë dialogun dhe t’iu ndihmojë palëve për një marrëveshje gjithëpërfshirëse. Marrëveshje e pranueshme e qëndrueshme. Në takimet e mija kam theksuar se Kosova duhet të jetë e bashkuar në dialog. Dialogu duhet të jetë mbi politikën”, tha ai.

Ai ka theksuar se BE-ja nuk mund të lihet anash dialgout me Serbisë, pasi BE-ja ofron të ardhmen evropiane për të dyja vendet.
“Kam dyshime serioze se një marrëveshje e mire mes Kosovës dhe Serbisë mund të arrihet pa praninë e BE-së”, tha ai.

Në këtë konference për medie, Lajçak foli edhe për liberalizimin e vizave, sipas tij ato do të largohen vetëm është në pyetje periudha kohore./Kosovapress/