Kush janë shqiptarët e arratisur nga qelia në Greqi, zbulohet skema që përdorën


4 shqiptarë dhe një pakistanez kanë mundur të arratisen nga një qeli në Greqi. Raportohet se ata kanë qenë duke u transferuar në një burg tjetër por kanë përfituar nga rasti dhe ia kanë mbathur.

Të arrestuarit kishin mbërritur në Chania pas transferimit të tyre, me traget nga Pireu, mëngjesin e së shtunës, 5 shkurt.

Katër shqiptarët dhe një pakistanez dyshohet se kanë hyrë në tualetin e qendrës së paraburgimit dhe pasi kanë prerë hekurat nga dritarja me një objekt të mprehtë, janë hedhur një nga një dhe kanë dalë në garazhin e nëndheshëm të Komisariatit të Policisë.

Mungesa e të pestëve është vënë re nga punonjësi i policisë së turnit të mëngjesit në numërimin standard.

Deri mëtani policia ka mundur të sekuestrojë vetëm furgonin me të cilin dyshohet se u larguan 5 të arratisurit.
Por kush janë 5 të arratisurit?

– Më i rrezikshmi është 35-vjeçari pakistanez i dënuar për vrasje seriale
– 43-vjeçari shqiptar i dënuar për organizatë kriminale, grabitje, grabitje vdekjeprurëse, vjedhje, armëmbajtje dhe përdorim,
– një shqiptar 32-vjeçar i dënuar për grabitje. ,
– një grabitës shqiptar 29 vjeçar
– si dhe një grabitës tjetër gjithashtu i dënuar për trafik droge.