Kush janë Gurkhas, “trimat më të guximshëm” që do të mbrojnë Trumpin dhe Kimin në Singapor? (Foto/Video)


Prapa skenave në takimin historik të kësaj jave mes presidentit amerikan Donald Trump dhe liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong-un në Singapor, është një forcë e frikshme paramilitare që do të qëndrojnë si roje.

Sipas mediave të huaja, të armatosur me pushkë dhe thika tradicionale Khukri, Gurkas janë një kontingjent i ushtarëve me aftësi të larta të Nepalit që kanë qenë pjesë e forcës policore të Singaporit që nga viti 1949, më shumë se një dekadë e gjysmë përpara se vendi fitoi pavarësinë nga Sundimi britanik.

Që atëherë, përveç mbrojtjes së personave të rëndësishëm, kanë luajtur një rol të rëndësishëm në “shkatërrimin” e trazirave dhe ruajtjen e kufirit Malajzi-Singapor.

Gjatë samitit Koreja e Veriut – SHBA, ata do të ruajnë Shangri-La hotel ku Trump është duke qëndruar, përveç hotel St. Regis, strehim i përkohshëm i Kim-it, si dhe hotelin Capella në Sentosa, ku samiti aktual do të zhvillohet më 12 qershor.

Historia se si Gurkhas u gjenden në Singapor “në vendin e parë” shkon prapa më tej në epokën koloniale të luftës Anglo-Nepal, në mes viteve 1814 dhe 1815.

Të impresionuar nga aftësitë e tyre, britanikët vendosën për të rekrutuar disa prej tyre, dhe këto trupa ndoqën gjurmët e perandorisë koloniale kur ajo u zgjerua në të gjithë Azinë Juglindore

Baby Boo