Kush është Rilind Reka, njeriu që mobilizoi shqiptarët për t’ua paguar dënimin Xhakës dhe Shaqirit?


FIFA dënoi Xherdan Shaqirin dhe Granit Xhakën me nga 10 mijë franga zvicerane, kurse kapitenin Lichtsteiner me 5 mijë.

Mirëpo, 25 mijë franga duket se janë shumë pak krahasuar me gëzimin që përjetuan, sidomos tifozët shqiptarë të Zvicrës, të cilët edhe kanë shprehur gatishmëri për të paguar këtë gjobë të FIFA-s.

Madje është krijuar edhe një aplikacion online për të mbledhur fonde për të paguar këtë gjobë të shqiptuar nga institucioni i lartë i futbollit ndërkombëtar.

Kush është Rilind Reka?

Aplikacioni i krijuar online GoFundMe brenda pak orësh ka arritur në shifrën e afro 20 mijë dollarë donacione. Ky fond i krijuar nga Rilind Reka ka për qëllim që ta arrijë në kuotën e 25 mijë dollarëve në mënyrë që të paguhet gjoba e tre futbollistëve.

Por, kush është Rilind Reka? Rilind Reka është emër i njohur në Kosovë. Ai para disa vitesh u bë i njohur si njëri që mbante diskotekat dhe klubet më të mira të natës në Prishtinë, shkruan lajmi.net.

Rilind dhe Blerim Reka

Jo vetëm kaq, ka të atillë që Rilindin e njohin edhe ndryshe. Ai është djali i politikanit, profesorit dhe analistit të njohur nga Maqedonia, Blerim Reka.

Rilindi qe një kohë jeton dhe vepron në Amerikë. /Lajmi.net/