Kryetari Erkan Arifi nuk na e miratoi kërkesën, nuk kemi arsye pse!

Klubi çiklistik “Teuta” Kumanovë

Saktesisht sot behen 24 dite te plota nga kur aplikuam me kerkesat tona per te organizuar nje Maratone çiklistike te cilen deshtem tia kushtojme te ndjerit Almir Aliut me rastin e ditelindjes se tije te gjashte qe duhej te mbahet Tash me 21.korrik.2018 site e shtune e cila maratone fale Jo seriozitetit te prefektit te kesaj komune dhe qe sot konstatojme se ( NUK DO TE MBAHET MARATONA).

Ne takimin e pare per promovimin e maratones kryetari Erkan Arifi me priti aq bukur dhe me nje seriozitet saqe u befasova nga pritja edhe pse me vite Nuk kisha shkuar ne ate komune pasi qe atje nuk ka patur asnjihere prefekt me pare qe ka patur ndjenja Apo shpyrt sportiv qe te na perkrahe per ndonje organizim te kalibrit te organizimeve qe I bejme klubi yne.
Pasi promovuam maratonen prefektin e njoftuam edhe me te kaluaren arritjet dhe prespektiven e klubit tone, e njoftuam edhe per nje legjende çiklizmi I viteve 1954 te fsh.Llojan sod te ndjerin Bajram Bajrami te cilin nuk duhet harruar pasi qe KY person eshte tamam nje ikone sportive nga me te medhenjte ne Komunen e Likoves e Kumanoves per ate kohe.
Pas gjith ketyre bisedave, prezentimeve dhe shqyrtimit te dokumentacionit dhe ofertes per maratone kryetari Erkan Arifi me tha keto fjale te cilat do ti citoi:PER KETE MARATONE ME KE (100% ) PAS TEJE…!!!

U befasova…..!!!! I thash mos te ngutet pasi qe eshte nje maraton qe kushton dhe ky maraton eshte shume I rendesishen qe MOS te deshtoje pasi qe ftesa do te jete mbarekombetare dhe ne kete maratone presim mbi (1.000 ) pjesemarres shqiptar anemban trojeve shqiptare,me tha se do ta bejme por paraprakisht beje nje kerkese deri Tek kryetari dhe keshillit drejtues I komunes te cilen e beme saktesisht para 24 diteve dhe nga ajo dite me Nuk moren asnje pergjigje.

Dje dite e merkure,ishte nje dite nga me te kobshmet dhe ke pikelkuese ne historine 24 vjecare te ketij klubi te vetem me sportin e çiklizmit ne Mk dhe klub I vetem mes shqiptareve ne Kumanove e me gjere qe mban Emer dhe llogombreterore Ilire.

Ne paraqitjen telefonike te bashkepunetorit te prefektit z.Orhan a cili me kerkoi ne tel dhe ne pika te shkurtera me njoftoi se ende Nuk eshte shqyrtuat kerkesa e klubit tone dhe kete kerkese tonen do te shqyrtonin gjat javes se ardhshme nga fundi a javes …..!!!!!!

Nga ktu kuptuam nje ( JOSERIOZIZET INSTITUCIONAL) OSE ME MIRE TE THEMI (PAPJEKURI INSTITUCIONALE).

Per te organizuar nje maratone te tille duhet qe kushtimisht te njoftosh- kerkosh leje nga MPB te cilen ligjerisht duhet njoftuam 15 dite para zhvillimit te Maratones,me pas eshte ministria e transportit dhe lidhjeve e cila duhet të na lejoje te zhvillohet dhe perdorim keto rruge per nje periudhe te caktuar deri gjat zhvillimit te maratones.
Me pergjigjen qe dje moren nga bashkepunetori I prefektit kemi mbetur te shtangur pasi qe sipas tyre eshte shume e thjeshte,anuloje ose prolongoje…!!!
Per kete maratone te titulluar Almir Aliu deri me Tani Kan aplikuar per pjesemarrje ( 822 ) persona dashamire çiklizmi nga gjith trojet shqiptare edhe ate per hire te titullit te Maratones qe te gjithe deshiruam te I bejme nje nder dhe perkujtim voglushit qe mizerisht nje shkavell ia mori jetën duke e shkelur me veturen.
Na brengos fakti pasi qe ne u bazuam nga forofrafia e profilit tuaj z Kryetar ku ju gjat kohe mbajtet fotografine e Almirit te ndjere me moton “EDHE UN JAM ALMIRI” Athua e kishit nga zemra kete qe mbanit ne profil Apo karshi popullit sa per sy e faqe….!!

33 vite ia kushtova sportit,gjat ketyre viteve organizuam shum e shum gara çiklistike shkollore maratonike e Rekreative,duke u ballafaquar me pengesa te ndryshme nga institucionet e shkijeve dhe ne prap se prap realizonim ate qe kishim filluar .!!!

Sot Po stagnohemi nga faktori shqiptar,nga institucioni shqiptar,komuna shqiptare dhe te gjithe shqipfoles ne ate komune, athua si e mendon kjo komune te nderohet nga brezi I ri te cileve nga pas lufta e 2001 ne kete komune Nuk eshte bere spaku nje aktivitet qe I kushtohet gjith banoreve te asaj komune nga me te vegjlit e deri Tek me I vjetri ne moshe.
Klubi yne pas ketij vendimi tuajin qe per kete maratone na ndani vetem( 200 eu) per te ftuar dhe pranuar 1000 cikliste na besoni se kurren e kurres Nuk do te na Marr malli Apo te na linde ideja qe ne nje te neserme te bejme dicka sportive ne kete komune te (NEMUN) Nga politika e faktorit shqiptar.
Ju qofte ne ndere KY deshtim I kesaj maratone juve kryetar Erkan dhe peshperitesve tuaj.

Zoti eshte me I madhi dhe mbeshtetemi te ai dhe pa dyshim qe shume shpejte kete maratone do ta realizojme ne qytetin e Kumanoves me ndihmen e mergates shqiptare e cila mergate, ate qe faktorit shqiptar politik deshiron te e deshtoje pra eshte mergata dhe miq e idealit kombetare qe do ta korrigjojne kete deshtim makaber nga institucioni juaj.

Almir Aliut te ndjere dhe familjes se tij, ne stafi I klubit çuklistik Teuta I kerkojme ( FALJE) per kete deshtim I cili ndodhi fal tjeter kujt,por ju premtojme se nese Nuk mundemi te organizohemi qe mu me datelindjen e Almirit me 21-korrik te e organizojme maratonen ,betohemi se do ta bejme ne nje periudhe shume te shkurter,pasi qe ne jeni (kaloresit) e mbretereshes Teuta dhe ne Nuk njohim deshtimet ,por gjithmone dalim faqebardhe dhe fitimtare pasi qe kemi shum miq dhe dashamire sporti ne mergate.

Klubi çiklustik” Teuta ” Kumanove

Baby Boo