Kriza me emigrantët në Gjermani mund të rrëzojë Merkelin


Mospajtimet mes kancelares gjermane Angela Merkel dhe ministrit të saj të punëve të brendshme për emigrantët po intensifikohen.

Koalicioni qeverisës i Gjermanisë mbetet në një gjendje jo stabile për shkak të mosmarrëveshjeve në rritje mbi politikën e refugjatëve, në mes të Angela Merkel dhe ministrit të saj të brendshëm Horst Seehofer.

Seehofer, ministër i punëve të brendshme në Gjermani, mbeti i gatshëm për të kryer kërcënimin e tij për të futur kontrollet policore në kufirin jugor të Gjermanisë, sipas raportimeve në media.

Por partnerët e partive të vogla në qeverinë e Merkelit, i kërkuan kancelares të revokojë vendimin e saj kundër largimit të refugjatëve, në mënyrë që kjo të ndodh.

Partnerët e koalicionit qeverisës Merkel kërkojnë që të kthehen mbrapa të gjithë refugjatët që tashmë kanë aplikuar për azil në ndonjë shtet tjetër të Bashkimit Evropian, dhe atyre që veçse i është refuzuar azili njëherë në Gjermani.

Merkel, e cili është në mandatin e saj të katërt si kryeministre, rrallë ka gjetur veten në një pozitë të tillë të pasigurt.

Nëse Seehofer shkon përpara dhe zbaton pjesën më të kontestuar të “masterplanit” të imigracionit, ajo do të ketë pak zgjedhje, por ta shkarkojë atë.

Por kjo gjithashtu do të çonte në rënien e qeverisë së saj, e cila ka qenë në pushtet për më pak se 100 ditë dhe do të mbyllte pothuajse në mënyrë të pashmangshme mandatin e saj si kancelare.

Një burim i ministrisë së brendshme i tha mediave gjermane se Seehofer do të ishte në gjendje të zbatonte planin e tij në çdo kohë. “Gjithçka që nevojitet është një telefonatë”, tha burimi.

Merkel po vazhdon të këmbëngulë se përgjigjja e vetme ndaj çështjes është një pan-evropiane, duke argumentuar se kontrollet e kufirit kombëtar do të përshpejtojnë vetëm kolapsin e sistemit pa Schengen të pasaportave që zbatohet në shumicën e vendeve të BE-së.

Zëdhënësi i saj, Steffen Seibert, të premten deklaroi se ajo ishte e kundërta kundër lëvizjeve të njëanshme për të kthyer refugjatët që mund të rrisin presionet në vende të tilla si Italia dhe Greqia.

“Ne nuk duhet të kontribuojmë në dobësimin e Bashkimit Evropian dhe masat kombëtare thjesht duke vendosur ton përsëri në Evropë,” tha Seibert. “Atëherë Evropa nuk do të luante rolin e fortë në botë që kërkohet tani.”

Merkel pranoi mbështetjen e partisë së saj për të pritur deri në një samit të BE-së në fund të muajit në të cilin shpreson që një politikë e azilit në mbarë BE të miratohet. Ajo thuhet se tha se ajo ndihej “e forcuar” nga mbështetja e partisë dhe nuk priste që qeveria e saj të rrëzohej.

Por me anëtarët e tjerë të BE-së, më të shquar Italia dhe Franca, në lidhje me çështjen dhe me pranimin e Merkelit është shumë e vështirë që një marrëveshje evropiane të arrihet kaq shpejt.

CSU ka thënë se nuk është e përgatitur të presë për dy javë. Markus Söder, presidenti i ministrisë së Bavarisë dhe një anëtar udhëheqës i CSU, tha: “Pse do të arrijmë diçka për dy javë që nuk ishte e mundur në tre vjet?”, duke iu referuar krizës së refugjatëve të verës 2015.

Merkel kishte vendosur asokohe që të mbajë kufijtë e Gjermanisë të hapur për refugjatët që kanë nevojë për strehim. KP