Koronavirusi: Mbi 200,000 persona të vdekur në botë

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, mbi 200,000 persona kanë vdekur si pasojë e koronavirusit në gjithë botën.

Baby Boo

Deri më tani është raportuar për mbi 2.8 milionë persona të prekur me sëmundjen Covid-19, që shkakton koronavirusi i ri.
Këto të dhëna janë bërë të ditura pasi numri i viktimave në Shtetet e Bashkuara ka arritur në mbi 50,000.

SHBA-ja përndryshe përbën territorin e prekur më së keqi nga kjo sëmundje.

Më 11 janar, media shtetërore kineze ka raportuar rastin e parë të infektimit me këtë virus, dhe nga ajo kohë, ai është përhapur në më shumë se 210 shtete dhe territore.

Përveç Evropës, Organizata Botërore e Shëndetësisë ka ngritur alarmin për trendin e përhapjes së kësaj sëmundjeje në Afrikë, Evropën Lindore, Amerikën Qendrore dhe Amerikën Jugore.