Klopp i del në mbrojtje Ozilit dhe Gundoganit pas fotos me Erdoganin: Mbylleni kritikë, mos harroni se ata janë turq

Ilkay Gundogan dhe Mesut Ozil ishin takuar para zgjedhjeve presidenciale me kandidatin e AKP-së për të parin e shtetit, Recep Tayyip Erdogan.

Baby Boo

Kjo ka shkaktuar polemika të mëdha në shtetin gjerman, të cilët kanë kritikuar veprimin e dyshes turke që janë reprezentues të Gjermanisë.

Megjithatë i të njëjtit mendim nuk është edhe trajneri i Liverpoolit, Jurgen Kloop, i cili ka futbollistin e Arsenalit dhe Manchester Cityt.

Ai ka pohuar për gazetën gjermane Bild se dyshja nuk ka bërë asgjë në kundërshtim me ligjin dhe kritikët duhet të heshtin pasi që dihet se botërisht se lojtarët kanë origjinë turke.

“Njerëzit inteligjentë në këtë vend kërkojnë tolerancë dhe të tjerët duhet të heshtin. Mos i dyshoni në veprimet e djemve”.

“Lojtarët më të vjetër dhe më me përvojë duhet t’i ndihmojnë të dytë në këtë situatë”.

“Ne nuk duhet të harrojmë se ata kanë rrënjë turke, edhe pse u rritën në Gjermani, por gjithnjë është e njëjta këngë: ai që bënë zhurmë më tepër natyrisht se dëgjohet më së shumti dhe kjo nuk është në natyrën time”, tha trajneri i Liverpoolit.

Ndryshe, Ozil dhe Gundogan në shtetin turk janë vlerësuar lartë për veprimet e tyre duke dëshmuar se nuk e kanë harruar origjinën e tyre turke. /Telegrafi/

Restorant Lumare