Kjo letër po trondit drejtësinë shqiptare! Sapo është publikuar nga gazetarja e njohur e Top Channel


Nje leter nga qelia …..

Janaq Kaceli po mbahet ne burgun e Fierit. Ai u arrestua gjate sekuetstrimit te 570 kg canabis se bashku me Ben Camin. Qe te dy ata te dyshuar per trafik nderkombetar droge . Ne flagrance u prangos edhe shoferi i kamionit Eldi Zahiri. Por gjate gjykimit Ben Camit i ra akuza. Ai na ishte prezantuar me heret nga prokuroria dhe policia si pronar i droges . Ben Camit nga trafik droge , i ngeli vepra e mos kallzimit te krimit. Pavaresisht emrit te madh nga bota e narkotrafikut, ai u denua me 2 vjet burg dhe per kete pa driten e lirise . I dyti, Zahiri , perfitoi gjykim te shkurtuar. I treti Kaceli , ishte i vetmi qe kerkoi gjykim te zakonshem , kerkoi te shikoheshin leter per leter pergjimet e provat. Sepse ai pretendon pafajesine. Ne perfundim u denua me 12 vjet burgim. Atehere u perfol se diku ishte paguar. Por mos u merrni me fjale, thashetheme…. Qe mos te harroj. Ne dosje flitet edhe per nje te katert , qe quhet Lenci. Por ai nuk eshte identifikuar ende , dhe pavaresisht hetimit te paplote , rrofte gjykimi i shkurtuar. Janaqi rrefen se i ka shkruar kryeministrit, ministres se drejtesise dhe prokurores se pergjithshme Arta Marku. Por ai thote ne leter se nuk ka marre asnje pergjigjje. letra eshte e gjate, une po shkepus disa fragmente :

“… Dua te shpreh nje keqardhje te madhe per gjyqtaret pjesemarres ne procesin penal 36\ 1 te vitit 2016. Edhe pse me eksperience shume vjecare arriten ta injorojne ligjin per te mos thene qe e kane perdorur ligjin si llastik brekesh. Do tju tregoj me prova se si trajtohen ceshtjet penale ne ngarkim te shtetasve te thjeshte shqiptare, nga individe ne sektorin e hetimeve paraprake , OPGJ, nga prokuroria dhe gjyqtaret. Ndarja e ceshtjes penale nga te bashkepandehurit e tjere eshte marre ne mos respektim te ligjit. Kushti baze e i padiskutueshem per te vendosur ndarjen e ceshtjeve , eshte mos demtimi i vertetimit te fakteve. , per me teper qe perjashtohet ndarja e ceshtjeve ne rastet kur akuza eshte ngritur per kryerjen e vepres penale ne bashkepunim. Ky mos respektim i ligjit procedurial tregon mungesen e vullnetit te organeve per zbulimin e autoreve te vertete . Organizatori i kesaj vepre , personi me emrin Lenci, ka lene gjurme te dukshme , plotesisht te mjaftueshme per ta identifikuar , jo vetem persa i perket moshes por edhe pershkrimit fizik.

  1. Me akuzojne se se kam folur mes te tjerash me te akuzuarin tjeter Eldi Zahiri, diten kur ai po udhetonte drejt Kapshtices. Ritheksoj se e kam njohur me pare Eldi Zahirin, dhe nuk ka asgje kompromentuese ne ato biseda. Une kam patur 3 numra telefoni. por nderkohe prokuroria dhe te dyja gjykatat me akuzojne se kam folur me Eldin duke perdorur edhe nje numer tjeter (0694588386) . Une nuk e kam patur kurre nje numer te tille. Nga hetimi ka rezultuar se ky numer eshte i rregjistruar ne emer te I. Cemcja, banues ne Elbasan, qe eshte deshmitar. U pretendua se eshte sekueysruar edhe telefoni qe ka perdorur kete numer , por nje procesverbal i tille nuk eshte administruar asnjehere megjithe kembenguljen time. Eldi Zahirin e noh sepse ai me pare ka punuar si shofer ne firmen time. Eshte e vertete qe mua Janaq Kacelit me eshte kerkuar dhe kam dhene nje mendim pozitiv per gjendjen autoteknike te kamionit , i cili ishte nxjerre ne shitje ne internet nga pronari i tij , deshmitari Alfred Shkreta dhe menaxheri i ketij te fundit. Kam dhene mendim per mjetin si nje profesionist dhe tek noterja kur u be pagesa pervec te siperpermendurve ishte edhe personi i interesuar per kete blerje dhe njekohesisht investitori i saj, nje subjekt i paidentifikuar akoma , dhe i prezantuar me emrin LENCI. Eshte e vertete qe me kerkesen e Eldi Zahirit kam blere siguracionin nderkombetar 30 ditor per kete kamion. Por kaq dhe vetem kaq persa i perket bisedave te pergjuara ne stacionin policor Korce , vete gjykata ka konstatuar parregullsi sepse nuk percaktohet se cilet jane folesit a,b,c . Une jam i gatshem qe te me bejne analizen e zerit dhe nese del qe eshte zeri im, me denoni maksimalisht

3.hetimi dhe gjykimi ne ngarkimin tim nuk u ka dhene pergjigjje ceshtjeve kryesore qe duhet te zgjidheshin

a) a kam lidhje une me sigurimin e droges qe u tentua te trafikohej?

b) a kam lidhje une me fshehjen e droges ne kamion?

c) a kam investuar une ne blertjen e kamionit?

I bashkepandehuri Eldi Zahiri shpjegoi ne gjykim se:

a- organizator dhe sponsor eshte Lenci

b- me kete shtetas e ka prezantuar i bashkepnadehuri tjeter Lutfi Shabani( Ben Cami) , Lenci ka paguar parate dhe e ka nisur per ne Turqi

c- nuk e dinte sa droge kishte ne kamion, ate e dinte vetem Lenci

d- te gjitha kontaktet me punonjes policie apo te doganes per kalimin pa probleme do te ishin te garantuara nga Lenci

e- Janaq Kaceli nuk kishte dijeni per drogen

Ne menyren me naive me lind pyetja : ku ndodhet Lenci edhe sot e kesaj dite ? Nuk eshte arrestuar kurre. Sa keq , ne dore te kujt kam rene. Edhe nje fillestar ne fakultetin e drejtesise nuk do ta bente nje gafe te tille …..”

Baby Boo