Kadare feston ditëlindjen e 83-të! Edi Rama i bën një dedikim!

TO GO WITH STORY BY LAURENT LOZANO Albanian novelist Ismail Kadare gestures during an interview with AFP on February 8, 2015 in Jerusalem. Born in 1936 in the Albanian mountain town of Girokaster, Kadare has won a number of prestigious prizes including the first international Man Booker Prize in 2005. AFP PHOTO/ GALI TIBBON

Sot feston 83- vjetorin e lindjes shkrimari i madh shqiptar dhe jo vetëm, Ismail Kadare.

Baby Boo

Një urim për Kadarenë bëri edhe kryeministri Edi Rama.

Ai shkruan se Kadare mbetet maja e penës së letërsisë shqipe.

“Veprat e tij janë përkthuer në rreth 45 gjuhë të ndryshme, duke e bërë atë përfaqësuesin kryesor të letërsisë shqipe nëpër botë”, shkruan Rama.

Kadare është nominuar disa herë për çmimin nobel në letërsi, por pa mundur të triumfojë./Express