I riu vdiq në Komisariat, familjarët kërkojnë drejtësi


Familjarë, të afërm dhe përfaqësues të komunitetit rom protëstuan këtë të premte në Korçë për vdekjen e 27-vjeçarit, Enea Ftoji.

 Me pankarta në duar “Lart policisë raciste”, “Duam drejtësi” e të tjera, ata kërkojnë që përgjegjësit e vdekjes së të riut të përballen me ligjin.

Familjarët dhe të afërmit akuzuan policinë për dhunë ndaj të riut, që ishte shoqëruar në Komisariatin e Korçës si i dyshuar për disa vjedhje.

Pas marrjes në pyetje në Komisariat, i ndjeri do të duhej të dilte në gjyq, por në vend të kësaj ka përfunduar në morgun e qytetit.

Familjarët mundën të fotografojnë 27-vjeçarin në sallën e morgut, ku iu nënshtrua autopsisë. Në foto dallohen disa shenja dhune në pjesën e syrit të djathtë.

Baby Boo