Gruaja nga Tepelena që jeton prej 108 vitesh tregon sekretin e jetëgjatësisë së saj


Një rast që ka mbërritur sot në redaksinë tonë vjen nga Tepelena, ku Merushe Shytaj është 108 vjeçe dhe është shëndetplotë.

Nipi i saj ka shkruar për JOQ.al:

Gjyshja ime është 108 vjeçe dhe përshëndet të gjithë shqiptarët. Po u dërgoj edhe pasaportën e saj që vërteton datën e lindjes 1910.”

I pyetur nga JOQ.al për sekretin e jetëgjatësisë së gjyshes, Armando përgjigjet:

Sekreti i saj është ushqimi dhe besimi në Zot. Gjyshja nuk konsumon absolutisht ushqime me yndyrë. Dhe të paktën që prej 25 vitesh që kam lindur unë, nuk mbaj mend të ketë shkuar ndonjëherë për vizitë në spitale. Është kënaqësi kur më tregon historitë nga koha kur ka jetuar.”

Gjyshe Merushes i urojmë shëndet të plotë, duke ju ftuar të ndiqni përshëndetjen e saj./JOQ