Gazetari u vra, pasi zbuloi ndihmën që i bënte Rusia Bashar Al-Asad-it!


32 vjeçari Maxim Borodoin nga qyteti rus Ekaterinburg vdiq në rrethana misterioze, pasi ra nga ballkoni i katit të 5-të i spitalit ku trajtohej pasi u rrah brutalisht me shufra metalike nga sulmues të panjohur me maska jashtë shtëpisë së tij.

Borodin ka shkruar në mënyrë kritike në lidhje me oligarkët rusë dhe rolin e tyre në luftën në Siri, me trafikun e armëve dhe mercenarëve të kushtëzuara që luftuan në anën e Bashar al-Asad.

Ai gjithashtu zbuloi numrin e vërtetë të rusëve të vdekur në Siri, diçka që qeveria e Putinit nuk dëshiron opinoni ta mësojë.

200 gazetarë në Rusi janë vrarë, kryesisht gjatë regjimit të Putinit, shkruan Dokaz, transmeton Pa Censurë.