Gafur Adili: Ju tregoj pse u takua Ilir Meta dhe Ali Ahmeti


Çka po “gatuan” z. Ilir Meta?!
Gafurr Adili

Disa media shqiptare ne FYROM para disa ditesh njoftuan se, Presidenti i Republikes se Shqiperise, z. Ilir Meta erdhi ne vizite private ne FYROM dhe e takoj, jo vetem z. Ali Ahmeti, por edhe ish Shefin e Policise Sekrete (DSK) te FYROM-it, Sasho Mijallkovin dhe edhe Mulla Sulen e BFIM-se.

Disa “gojekeqije” thone se, z. Meta erdhi qe t’i “koordinoje” pazaret e koalicionit DUI-VMRO per ta destabilizuar FYROM-in, si menyra e vetme qe mafia politike ne trekendeshin Tirane-Prishtine-Shkup te shpetoje nga vetingu (ne Tirane), nga Gjykata Speciale (ne Prishtine) nga dhe Prokuroria Speciale (ne Shkup);
Ndersa, disa “gojekeqije” te tjere thone se, z. Meta kishte ardhe per te lobuar qe ne zgjedhjet e vitit te ardhshem (2019) Ali Ahmeti te kandidoje per President te FYROM-it.

Por cila do te jete e verteta, ajo qe e thone “gojekeqijte” e pare, apo “gojekeqijte” e dyte, do ta shofim ne ditet ne vazhdim…..
Njera do te jete e vertete, sepse edhe une e dij shume mire se, z. Ilir Meta dhe z. Ali Ahmeti jane “bythe e breke”, siç thote populli, qe nga koha (1993) kur z. Ilir Meta ishte Sekretar per Marredheniet me Jashte i PS-se dhe sa here udhetonte ne Evrope, permes linjes Tirane-Cyrih (me Swissair), vinte te z. Ali Ahmeti dhe nga aty….