Fundosja e anijes tajlandeze, numri i të vdekurve shkon në 18


Marina tajlandeze ka deklaruar ditën e sotme se numri i të vdekurve të shkaktuar nga fundosja e një prej anijeve luftarake ka shkuar në 18 ditën e sotme.

Anija HTMS Sukhothai u mbyt në mot të keq herët të hënën, duke lënë dhjetëra anëtarë të ekuipazhit të saj të zhdukur në detet e stuhishme në Gjirin e Tajlandës.

11 oficerë mbeten të zhdukur, deklaroi Marina Mbretërore Thai në një përditësim të dielën. Nga 105 në bordin e anijes në kohën e fatkeqësisë, 76 janë shpëtuar.

Anija mbante 30 persona më shumë se zakonisht në momentin e fundosjes së saj dhe nuk kishte mjaft jelek shpëtimi për të gjithë, tha të martën komandanti i përgjithshëm i Marinës Mbretërore Tajlandeze, Admin Cherngchai Chomcherngpat .

Disa nga ata pa jelekë shpëtimi u përpoqën të arratiseshin me gomone të fryrë, disa prej të cilave ishin ruajtur në bordin e HTMS Sukhothai dhe disa prej të cilave u hodhën nga helikopterët e shpëtimit dhe anije të tjera.

“Me ose pa jelekë shpëtimi (ai) nuk ndikon në shanset për të mbijetuar,” tha admirali.