Forcat Turke të drejtuara drejt qytetit Idlib në Siri!


Një autokolonë e Forcave të Armatosura Turke (TSK), në kuadër të marrëveshjeve në Astana, krijuan pikën e 9-të të vëzhgimit në qarkun Morik të Idlibit, që gjendet në zonën e deeskalimit të tensioneve.
Sipas njoftimit të gazetarit të AA-së në Idlib, autokolona e përbërë nga 100 automjete kanë kaluar kufirin Turqi-Siri në orët e mëngjesit, duke arritur në qarkun Morik në pjesën veriore të Hama, ku e kanë krijuar pikën e vëzhgimit.

Pika e re e vëzhgimit ndodhet rreth 88 kilometra në thellësi nga kufiri Turqi-Siri.

Në linjat përballë vendit ku janë zhvendosur forcat turke rreth 3 kilometra larg gjenden njësitë e ushtrisë së regjimit të Bashar Al Asadit si dhe grupet të mbështetura nga Irani.

Baby Boo