Flet shqiptari që nisi aksionin: Ja pse po mbledhim para për Xhakën e Shaqirin


Pasi FIFA dha vendimin për futbollistët e Zvicrës, Xhaka, Shaqiri dhe Lichtsteiner, duke i dënuar dy të parët me rreth 10 mijë dollarë dhe të tretin me 5 mijë dollarë, ka ardhur reagimi i shqiptarëve.

Kosovari Rilind Reka ka thirrur një aksion për donacione që të paguhen gjobat e tre futbollistëve

Menjëherë paratë kanë vërshuar në llogari.

Po kush është 34-vjeçari shqiptar, që jeton në Nju Jork dhe punon në Uoll Strit dhe përse e ndërmori këtë nismë?

“Ideja më lindi në mënyrë spontane nga emocionet. Isha ulur në zyrë kur dëgjova për vendimin e FIFA-s. Nuk më dukej normale që një futbollist të dënohet për një gjest përshëndetës,” thotë ai për gazetën Blick.

Reka e shpërndau njoftimin në Facebook dhe më pas nisi të telefononte miqtë e tij.

Ai thotë se nuk e kishte menduar se nisma do kishte kaq shumë sukses.

“Çekun e kam gati,” qesh ai.

Reka thotë se do kishte dëshirë që paratë t’ua jepte vetë futbollistëve, të cilët më pas mund t’i dërgojnë për ndonjë fondacion bamirësie.

Ai thotë se është tifoz i Zvicrës sepse luajnë shqiptarët, por edhe sepse kanë treguar se kanë shpirt skuadre.

“Uroj që të dalin kampion bote. Titulli është në lojë për ta,” thotë Reka.

Edhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është shprehur se i uron sukses ekipit të Zvicrës.