Erdogan zotohet për unitet në 97-vjetorin e Ditës së Republikës


Turqia sot shënoi 97-vjetorin e Ditës së Republikës, e cila përkujton themelimin e emrit të kombit dhe shpalljen e statusit të vendit si republikë.
Presidenti Recep Tayyip Erdoğan, zyrtarë të lartë të qeverisë dhe të rangut të lartë ushtarak si dhe udhëheqës të opozitës vendosën kurora me lule në Anitkabir, mauzoleun e themeluesit të Republikës së Turqisë, Mustafa Kemal Ataturk në kryeqytetin Ankara.

“Me guximin nga e kaluara jonë e lavdishme plot fitore ne do të vazhdojmë të ecim drejt së ardhmes sonë të përbashkët në unitet, solidaritet dhe vëllazëri”, shkroi Erdoğan në librin përkujtimor Anitkabir.
“Me përpjekjet që përballen me vendin tonë nga brenda dhe jashtë vendit, forcon qëndrueshmërinë tonë për të luftuar dhe rrit më tej vendosmërinë tonë”, shtoi ai.

Ndaras, zëvendës presidenti turk, Fuat Oktay dhe zëdhënësi i Presidencës, Ibrahim Kalın në Twitter përkujtuan 97-vjetorin e Ditës së Republikës.
Oktay në mesazhin e tij u zotua të mbrojë dhe të mbetet i përkushtuar ndaj Republikës deri në fund.
“Republika është historia e ringjalljes së këtij kombi. Është ngritja e këtij kombi në këmbë edhe një herë. Është deklarata jonë e pavarësisë”, tha Kalın në mesazhin e tij të ndarë.

Po ashtu duke përkujtuar themelimin e Republikës, ministri i Jashtëm, Mevlüt Çavuşoğlu lëshoi një mesazh me video, duke thënë: “Me qëndrimin e saj të fortë, Turqia është një aktor global si në tryezë ashtu edhe në fushë”.
“Ne do të vazhdojmë me vendosmëri të mbrojmë fitimet e Republikës sonë, pa kompromentuar qëllimet tona të vitit 2023”, shtoi Çavuşoğlu.

Ministri i Brendshëm, Süleyman Soylu në mesazhin e tij të shkruar u zotua të eleminojë plotësisht terrorin nga vendi për brezat e ardhshëm.
“Ne jemi të vendosur të arrijmë të gjitha qëllimet tona për vitin 2023 dhe të sjellim një kartë raporti të bukur qindvjeçar për të gjithë pronarët e atij nënshkrimi të nderuar në vitin 1923,” vuri në dukje Soylu.
Misionet diplomatike turke jashtë vendit festojnë Ditën e Republikës
Ambasada e Turqisë në kryeqytetin australian Canberra si dhe konsullatat e saj në Sidney dhe Melbourne kanë festuar gjithashtu Ditën e Republikës.

Një kurorë lulesh u vendos në monumentet e Ataturkut në Canberra dhe Sidnei, pasuar nga një moment heshtje dhe himni kombëtar turk.
Në ceremoninë e Sheshit të Federatës Melbourne, me një numër të kufizuar të pjesëmarrjes për shkak të masave të COVID-19, u ngrit flamuri turk, i shoqëruar nga himni kombëtar.
Më 29 tetor të vitit 1923, Ataturk shpalli zyrtarisht emrin e kombit dhe shpalli statusin e vendit si republikë.
Një votim më pas u zhvillua në Asamblenë e Madhe Kombëtare, dhe Ataturk, një burrë shteti revolucionar, u zgjodh presidenti i parë i Republikës së Turqisë me votim unanim.
Që atëherë, Turqia feston Ditën e Republikës çdo 29 tetor. Republika pritet të festojë njëqindvjetorin e saj në vitin 2023.