Erdogan bie përsëri në gjumë/ Thashethemet për shëndetin e tij po shtohen

Presidenti turk Tajip Erdogan, shihet duke dremitur në një konferencë për shtyp me homologun e tij Angkolezo, Joao Lourenso, gjatë vizitës së tij të fundit në vendin e Afrikës së Jugut.

Nuk është hera e parë në periudhën e fundit që Erdogan duket i dobët para kamerave, qoftë me qepallat e rënduara dhe e zë gjumi për momentin, qoftë edhe kur fjalët i humbasin apo fjalët i dalin me vështirësi nga goja. Situata që intensifikojnë orgjinë e thashethemeve në Turqi, për gjendjen e tij shëndetësore dhe me opozitën që flet drejtpërdrejt për një Erdogan “të sëmurë” ose “shumë të lodhur”.

Baby Boo

Duke publikuar dhe komentuar fragmentin e diskutueshëm nga videoja e konferencës së përbashkët për shtyp Erdogan-Lurenso, gazetari turk i Abdullah Bozkurt shkroi se imazhi i presidentit turk në Angola ishte një “tregues i mundshëm i shëndetit të tij të keq”.
Administratori i rrjetit të pavarur ‘Nordic Monitor’, i cili është kritikues i ashpër ndaj qeverisë turke, shtoi se Erdogan “pastroi hundën edhe para kamerave dhe gazetarëve”.

Popullariteti i Erdoganit në nadir
Në një sondazh të fundit, sipas SKAI-t, përqindjet e presidentit turk janë në nadir, pasi kalojnë në nivelin më të ulët prej 19 vitesh. Konkretisht, përqindjet e AKP -së nuk i kalojnë 31.7%, së bashku me ata që janë të pavendosur, në kohën kur në vitin 2002, kur partia në pushtet erdhi në pushtet, kishte 36%, ndërsa përqindjet e saj kishin arritur deri në 52%.

Sipas sondazhit, partia nacionaliste – partneri qeverisës i Partisë së Veprimit Nacionalist Devlet Bahçeli (MHP) – është 10%, pra të dyja partitë nuk i kalojnë 42%.
Për krahasim, tre partitë më të mëdha opozitare kanë 51% dhe arrijnë të zgjedhin një president, ndërsa të 6 partitë opozitare arrijnë në 58%. Analistët vërejnë se përkeqësimi i vazhdueshëm i pësuar nga Erdogan dhe partia e tij do të vazhdojë, për shkak të përkeqësimit të situatës ekonomike në Turqi dhe rënies së të ardhurave.

https://twitter.com/abdbozkurt/status/1450820507662790667?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1450820507662790667%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fd-451061250399840665.ampproject.net%2F2110082201002%2Fframe.html