Pamje të rënda nga pro*testa Anti-Putin me 1,300 të arre*stuar


Pro*testa an*ti-qeveritare u zhvilluan sot në Moskë dhe shumë qytete të tjera të Rusisë duke kërkuar lirimin e krey-opozitarit Alexei Navalny, ku policia reagoi ashpër duke arr*estuar mijëra njerëz në temperatura të ulëta deri në -15C. Demonstruesit thërrisnin “Turp, turp” në Vladivostok teksa policët me veshje të rënda dhe shkopa gome arr*estonin prot*estuesit duke i marrë në furgonët e policisë.

Mes të ndaluarve ishte dhe Yulia Navalnaya, bashkëshorte e kritikut të Kremlinit, Navalny, e cila ishte në krye të pro*testës në Moskë. Protesta të ngjashme u zhvilluan në disa qytete të Lindjes së Largët ruse ku temperaturat arrinin deri në -30C.