Edicioni 2018-2019, UEFA rrit shpërblimet, ja sa fitojnë ekipet shqiptare

STOCKHOLM, SWEDEN - MAY 24: General view of the trophy during the UEFA Europa League Final match between Ajax and Manchester United at Friends Arena on May 24, 2017 in Stockholm, Sweden. (Photo by Catherine Ivill - AMA/Getty Images)

Kjo do të thotë se skuadra me koeficientin më të lartë, e para nga 48 skuadrat pjesëmarrëse në fazën e grupeve, do të përfitojë 3.42 milionë euro.
550 milionë euro shpërblime për të gjitha skuadrat pjesëmarrëse në edicionin 2018-2019 në Europa League.Ky është buxheti i UEFA-s për kompeticionin e dytë më të rëndësishëm për klube në Europë, një shumë ndjeshëm më e lartë se ato të akorduara në ediconet e kaluara.

Çdo skuadër pjesëmarrëse në fazën e grupeve do të shpërblehet me 2.92 milionë euro. Fituesit e çdo grupi do të marrin një bunus prej 1 milion eurosh, ndërsa të kualifikuarat si të dytat e çdo grupi 500 mijë euro secila. Çdo fitore në fazën e grupeve vlen 570 mijë euro, ndërsa barazimi 190 mijë euro.Risia e këtij edicioni lidhet me shumën prej 84 milionë eurosh në total që do t’u shpërndahet skuadrave të mëdha me probleme financiare, në bazë të paraqitjeve në 10 vitet e fundit. Vlera 1 e koeficientit është 71 430 euro, pra skuadra më e dobët më ranglistë do të marrë këtë shumë.Kjo do të thotë se skuadra me koeficientin më të lartë, e para nga 48 skuadrat pjesëmarrëse në fazën e grupeve, do të përfitojë 3.42 milionë euro.Por sa do të përfitojnë ekipet shqiptare? Prishtina e Vala Superligës, që e nis nga turi paraeliminator, vetëm nga pjesëmarrja përfiton 220 mijë euro dhe nëse bën mrekullinë dhe kualifikohet deri në fazën play off, do të përfitonte në total 1.3 milionë euro, transmeton “SS”.Klubet shqiptare, që e nisin në turin e parë kualifikues, deri në play off do të arketonin 1 milion e 80 mijë euro. Prishtina, nëse bën të paimagjinueshmen dhe kalon në fazën e grupeve, do të përfitonte në total 3.92 milionë euro (pa marrë në konsideratë shpërblimet për rezultatet pozitive të mundshme në fazën e grupeve).Ndërsa për ekipet e superiores kualifikimi në fazën e grupeve do të vlente 3.7 milionë euro.Turet kualifikueseTuri paraeliminator 220.000 euroTuri i parë kualifikues 240.000 euroTuri i dytë kualifikues 260.000 euroTuri i tretë kualifikues 280.000 euroFaza play-off 300.000 euro(Skuadrat që e kalojnë edhe fazën play off nuk e përfitojnë shumën 300 000 euro, pasi marrin shpërblim për pjesëmarrjen në fazën e grupeve, 2.92 milionë euro)Faza e grupeve deri në finalePjesëmarrja në grupe 2.92 milionë euroKualifikimi në fazën e 1/32 1 milion e para dhe 500.000 euro e dyta e grupitKualifikimi në fazën e 1/16 1.1 milionë euroKualifikimi në çerekfinale 1.5 milionë euroKualifikimi në gjysmëfinale 2.4 milionë euroKualifikimi në finale 4.5 milionë euroFituesi i Europa League 4 milionë euro

Baby Boo