Edhe 34 raste të reja me koronavirus në Kosovë: Numri përgjithshëm shkon në 703 raste

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), ka bërë të ditur se sot janë shënuar edhe tridhjetë e katër raste të reja me koronavirus, ndërsa tre persona të tjerë janë shëruar.

Baby Boo

Sot, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 263 mostra të marra nga Klinika Infektive, gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren si dhe nga karantina në Qendrën studentore.

Me SARS-CoV-2, janë diagnostikuar gjithsej tridhjetë e katër (34) raste.

Rastet pozitive janë raste kontakti, ku 15 janë nga komuna e Gjilanit, 6 nga Prizreni, 5 nga Ferizaj, 2 në Rahovec, 2 në Dragash dhe nga 1 rast në Prishtinë, Skenderaj, Malishevë dhe Zvecan.

Sot më 24 prill 2020, janë shëruar edhe tre pacientë, bazuar në rekomandimet e OBSH’së ku dy mostra rezultojnë negative me së paku një ditë distancë kohore. Numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej njëqind e gjashtëdhjetë e dy (162) raste.

Më poshtë njoftimi i plotë nga IKSHPK.

TRE TË SHËRUAR DHE TRIDHJETË E KATËR RASTE ME COVID-19!Sot më 24 prill 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë…

Publiée par Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës sur Vendredi 24 avril 2020