Ditë zie për futbolldashësit në Angli, ndahet nga jeta ish-su*lmuesi i Kombëtares


Greaves ka qenë golashënuesi i Tottenhamit dhe fituesi i Kupës së Botës. Heroi i “spurs” lu*ftoi me një sëmundje të rëndë për disa vite.
Pas lajmit, klubi i Tottenham ka reaguar: “Ne jemi jashtëzakonish të pikëlluar me lajmin e vd*ekjes së Jimmy Greaves të madh. Ne shpresim ngushëllimet tona më të thella për familjen dhe miqtë e Jimmy në këtë kohë të tr*ishtë. Pusho në paqe, Jimmy.”

Ai ishte një nga golashënuesit më të mëdhenjt të Anglisë edhe pse u tërhoq nga futbolli në moshën 31 vjeçare.
Megjithatë ai nuk ishte vetëm një ish-golashënues i mrekullueshëm, ai gjithashtu vazhdoi karrierën e tij dhe pati sukses si prezantues televiziv, një kritik profesionist, një komedian, një anekdotist, dhe një lu*ftëtar frymëzues kundër al*koolit.
James Peter Greaves, lindi si djali një shoferi të Tube në Manor Park, Londra Lindore, më 20 shkurt 1940.