Dita kur bota ishte në prag të një lufte globale për shkak të Kosovës

Kriza globale e javës së kaluar (për shkak të Sirisë), por njër përpalsje tjetër mes Rusisë dhe Perëndimit kishite ndodhur para dy dekadave në Kosovë. Ushtarët rusë dhe britanikë u ndeshën në mes të qershorit 1999, ballë për ballë në rrugën që çon në aeroportin e Prishtinës në krizën më të rëndë që kishte shpërthyer në mes Rusisë dhe Perëndimit  që nga fundi i Luftës së Ftohtë. Komandanti i NATO-s Wesley Clark lëshoi ​​një urdhër për marrjen e aeroporit, të cilin gjenerali Michael Jackson injoroi. Tensionet zgjatën për tre ditë.

Jo shumë kohë më parë, forcat speciale norvegjeze dhe britanike hynë në lagjet e Prishtinës. Në atë moment, rrugët e qytetit ishin krejtësisht të zbrazëta për shkak të frikës. Ushtarët norvegjeze  kishin rënë për herë të parë në kontakt me rusët dhe ata e informuan gjeneralin Mike Jackson.

Shumica e forcave britanike hynë në Kaçanik herët në mëngjes, pastaj në Prishtinë, ku shqiptarët festuan për disa orë. Kur dy xhipa britanikë më në fund arritën në Çagllavicë, një fshat në hyrje të Prishtinës, rusët kishin zënë tashmë  aeroportin e Prishtinës.

Britanikët u pritën nga një masë entuziaste e shqiptarëve, pastaj britanikët shkuan te pozicionet e rusëve. Ata arritën në rrugën që vinin nga Fushë Kosova në ndërtesën e aeroportit dhe u ndalën atje. Disa depozita të rënda ishin rregulluar rreth zonës përreth.

Rusët e përdorën transportues të blinduar si një pikë kontrolli për hyrjen në aeroport dhe e njëjta gjë bëhej edhe nga britanikët, disa qindra metra larg. Rruga e asfaltuar e prishur mes tyre ishte në thelb një vend fisnik. Pothuajse në të njëjtën kohë, britanikët dërguan në aeroport disa tanke dhe automjete luftarake, dhe nga lart, ata vëzhgonin duke patrullonib me helikopterët e NATO-s gjatë gjithë kohës.

Orë të turbullta tani kishin filluar. Shefi i forcave të NATO-s në Evropë, gjenerali Wesley Clark, i ka bërë thirrje Sekretarit të Përgjithshëm të Aleancës, Havier Solana, duke i sugjeroi që forcat britanike dhe franceze duhet transportuar me helikopterë në Sllatinë për të marrë kontrollin e aeroportit.

Gjenerali Xhekson, sipas dëshmisë së vonë, në disa raste vëri në pikëpyetje kompetencat e Clarkut për një veprim të tillë duke refuzuar urdhërine gjenerali Wesley Clark për të mos u përplasur me rusët.

“Për shkakun e juaj, unë nuk do të fillojë Luftën e Tretë Botërore” është një fjali që Jackson thuhet se i kishte dërguar  gjeneralit Clark.

Gjenerali Jackson kishte marrë mbështetje nga Londra, nga kryeministri Tony Blair dhe Ministrin e Mbrojtjes George Robertson, dhe vendimi i qeverisë për forcat britanike rreth aeroportit, ishte të rrethojnë atë, por jo që të bllokojnë pistën.

Por, pa mbështetje logjistike, rusët kishin mbetur pa ushqim dhe u dorëzuan, furnizimi me ushqim i parashutistëve rus u u bë me vonë për dy javë nga KFOR.

Gjenerali rus, Leonid Ivashov, i cili kishte pretenduar se Rusia është e gatshme të dërgojë mijëra ushtarë në Kosovë, ishte një farsë. Rusët, në të vërtetë, ishin shumë të dobët dhe keto pretendime ishin vetëm propagandë nga politika ruse.

Përkundër faktit se rusët ishin praktikisht të rrethuar, Gjenerali Clark ende këmbënguli që NATO të merr aeroportin. Ndërkohë, komandanti britanik u takua me komandantin rus Viktor Zavarzin, dhe pas kësaj takimi tensionet ranë pothuajse midis pjesëmarrësve të drejtpërdrejtë të kësaj krize.

Negociatat paralele u mbajtën në përfshirjen e ardhshëm të forcave ruse, por Moska këmbënguli se kontigjenti rus në Kosovë, ta merr një zonë të veçantë të përgjegjësisë, dhe që nuk i nënshtrohet urdhrave të përbashkëta, por NATO refuzoi, duke shpjeguar se në këtë mënyrë rusët duan ndarjen e Kosovës. Në fillim të korrikut, të dy palët arritën një marrëveshje kompromisi mbi statusin e forcave ruse në KFOR, sipas të cilit ata ishin nën komandën e komandantit të KFOR-it, por jo edhe NATO-s.

Baby Boo