Daçiq kërkon përshpejtim të dialogut Prishtinë-Beograd

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, tha sot se muajt e ardhshëm, kur është fjala për zgjidhjen e problemit të Kosovës, janë shumë të rëndësishëm dhe se pritet përshpejtim të dialogut në mes të Beogradit dhe Prishtinës në Bruksel, por është shumë herët për të thënë se kur fundi i dialogut të jetë suksesshëm.Daçiq u tha gazetarëve në Stara Pazova, tha se mesazhi më i rëndësishëm që mund të dëgjohet pas takimit Vuçiq-Thaçi në Alpbach të Austrisë është se ka një dëshirë për të gjetur një zgjidhje të përhershme, dhe ka një disponim të vendeve të tjera që të pranojnë marrëveshjen ndërmjet dy palëve.Ai vlerësoi se ka ndryshime të rëndësishme dhe ka ende mundësi për të folur rreth asaj se si të arrihet një kompromis, transmeton ksp.“Ky është vetëm fillimi, ose mund të them se ky është fundi i fillimit, dhe në fakt tani është duke punuar në të gjitha këto ide. Për këtë ende asgjë nuk është diskutuar konkretisht. Në këtë pjesë president Vuçiq dhe ngjarje të tjera që do të jenë në muajt e ardhshëm janë shumë të rëndësishëm”, tha Daçiq./Pacensure

Baby Boo