Bora mbulon një fshat në Kosovë

Është paralajmëruar nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës së në disa zona do të ketë reshje bore në fundjavë. Ndërsa mëngjesin e sotëm bora e ka mbuluar fshatin Zatriq të komunës së Rahovecit.

Baby Boo

Sipas institutit, vranësirat gjatë ditë së shtune vende-vende do të shoqërohen me riga të dobëta shiu, kurse në viset malore me lartësi mbidetare mbi 1500m pritet të bien fjolla të dobëta bore.

“Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -2 deri 0 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 5-7 gradë Celsius. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi i verilindjes. Java e ardhshme sjell reshje shiu dhe erëra me shpejtësi mbi 20m/s”, thuhet në njoftim.