BE jep detaje: Nga ky muaj pritet të vaksinohen qytetarët evropianë

epa08673426 A handout photo made available by the Hacettepe University hospital shows a medical worker injecting a coronavirus vaccine to another medical worker at the Hacettepe University hospital in Ankara, Turkey, 16 September 2020. Turkey has started the third phase of a Covid-19 vaccine human trial made by China's Sinovac Biotech Ltd. EPA/HACETTEPE UNIVERSITY HOSPITAL HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Qytetarët e parë të Bashkimit Evropian mund të vaksinohen kundër koronavirusit deri në fund të muajit tjetër, njoftoi të mërkurën presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Situata pandemike mbetet serioze, “me gati 3,000 vdekje në ditë”, pranoi von der Leyen. Kufizimet relaksuese “shumë dhe shumë shpejt” mund të çojnë në një valë të tretë pas Krishtlindjeve, paralajmëroi presidenti i Komisionit Evropian, duke i bërë thirrje BE-së “të mësojë nga vera”.

“Por ka edhe një lajm të mirë. Komisioni Evropian tashmë ka siguruar kontrata për vaksinat me gjashtë kompani farmaceutike. Qytetarët e parë evropianë mund të vaksinohen tashmë para fundit të dhjetorit. Më në fund ka dritë në fund të tunelit … Vaksinat janë të rëndësishme, por ajo që vlen është vaksinimi, ”tha von der Leyen në parlamentin Evropian.

Baby Boo